Redno spanje vpliva na preprečevanje bolezni in zdravstvenih težav. Med spanjem in srcem obstaja povezava, ki je ne smemo spregledati.
Ko gre za spanje, to mora biti kakovostno. Ker slab spanec lahko negativno vpliva na naše zdravje. Večina nas verjetno bolj ali manj pozna prednosti rednega ritma spanja in budnosti, a vseeno je nekatere stvari pametno ‘obnoviti’.
Spanje in kaj predstavlja za naše telo …
Spanje je ena od bioloških funkcij, potrebnih za naš organizem, zato je treba upoštevati njegovo povezavo z duševnim in telesnim počutjem. Pravzaprav je pomembno, da lahko spite vsaj osem ur na noč, saj to prinaša veliko pozitivnih stvari. Med temi je gotovo tudi pridobivanje energije; dobro spanje torej pomaga, da smo čez dan bolj aktivni.
Glavoboli in bolečine
Poleg tega je spanje povezano tudi s številnimi telesnimi simptomi. Na primer, tisti, ki spijo premalo ali slabo, imajo lahko zaradi tega celo glavobole in razne bolečine. Poleg tega, če človek premalo ali slabo spi, se počuti tudi manj motiviranega, primanjkuje mu življenjske energije.
Srce in ožilje
Poleg tega je spanje povezano tudi z dobrim počutjem srca in ožilja. Številne študije namreč kažejo, da je spanje tesno povezano tudi z delovanjem našega srca.
Pomen spanja za zdravje srca
Spanje je ena najpomembnejših bioloških in telesnih funkcij. Če govorimo o pomembnih funkcijah, moramo poleg spanja upoštevati tudi prehrano. Ti dve funkciji prispevata k preživetju in predvsem k dobremu zdravju telesa.
Poleg tega je spanje povezano s številnimi telesnimi in psihološkimi dejavniki. Pomanjkanje spanja lahko na primer povzroči razdražljivost, slabo potrpežljivost in slabo koncentracijo. Temu se pridružijo številni simptomi, tudi telesni, kot so glavoboli, splošno slabo počutje, utrujenost ali nizek krvni tlak. Skratka, spanje je zelo pomembno za naše celotno telo.
Obstaja pomembna povezava med spanjem, tj. cirkadianim ritmom, in dobrim počutjem srca in ožilja. Dokazano je, da je dobro počutje srca odvisno od številnih dejavnikov. To so telesna teža, kajenje, zloraba alkohola, sladkorna bolezen in tudi spanje.
Če se zgodaj zbudimo …
Spanje so preučevali zlasti v povezavi z boleznimi srca in ožilja. Študija, ki so jo izvedli na univerzi Rutgers v New Jerseyju, je pokazala, kako je spanje povezano s presnovo. Spanje je namreč povezano s porabo energije čez dan. Tisti, ki se zgodaj zbujajo, porabijo več maščob za pridobivanje energije, tisti, ki gredo pozno spat, pa manj. Zmanjšana poraba maščob in proizvodnja energije sta povezani s sedečim načinom življenja. Sedenje pa je povezano s povečanim tveganjem za sladkorno bolezen tipa 2 in bolezni srca in ožilja.
Zakaj pozni spalci tvegajo bolezni srca in ožilja?
Kot že rečeno – Pri ljudeh, ki se zgodaj zbujajo, se tako poveča poraba maščob in tudi proizvodnja več energije. Pri tistih, ki so aktivni ponoči, pa se bodo te maščobe v telesu kopičile, ker jih čez dan ne bodo zaužili. Ravno to povzroča večje tveganje za različne bolezni, kot so sladkorna bolezen in bolezni srca in ožilja.
Pomemben je ritem spanja
Zato je dobro, da ne spreminjamo ritma spanja in budnosti ter sledimo poteku dneva. Pomembno bi bilo, da bi bili čez dan aktivni, saj bi tako porabili maščobe in izkoristili inzulin. Inzulin se uporablja za absorpcijo glukoze in porabo energije. Pri dnevno aktivnih osebah se to seveda dogaja precej linearno.
Pri tistih, ki hodijo pozno spat ali imajo spremenjen ritem spanja in budnosti, je odpornost na inzulin večja. To povzroči težave pri absorpciji glukoze, ki ostane v krvi. Zato je tudi to težava. Za znižanje ravni glukoze bo dejansko potrebno več inzulina. Pridobiva se torej z uporabo ogljikovih hidratov, ki so vir energije.
Torej dobro spanje – boljša telesna forma in več zdravja!