Ta je od nas oddaljena približno 1.600 svetlobnih let: imenuje se Gaia BH1, njena masa je približno 10-krat večja od Sonca, okoli nje pa v ozvezdju Ophiucha kroži zvezda, ki je prav tako kot naša.
Želja vedeti, kje se nahaja črna luknja, ki je najbližje Zemlji, ni zgolj znanstvena, temveč tudi praktična, da bi vedeli, ali moramo biti zaskrbljeni ali ne … Če je novo odkrita črna luknja res tista, ki nam je najbližja, se nam ni treba bati: ker je od našega planeta oddaljena približno 1600 svetlobnih let, to pomeni, da s hitrostjo 300.000 kilometrov na sekundo do nje potujemo dobrih 1600 let.
Tako so jo odkrili …
Odkritje je bilo objavljeno v članku v reviji Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Črna luknja je dobila oznako Gaia BH1, saj jo je sprva opazil vesoljski teleskop Gaia. Iskanje se je nadaljevalo s pomočjo opazovanj s teleskopom Gemini North na Havajih. Odkritje so omogočila spektroskopska opazovanja gibanja spremljevalke črne luknje, torej opazovanje obnašanja svetlobe, ki jo oddaja zvezda, ki kroži okoli črne luknje na razdalji, enaki razdalji, na kateri naš planet kroži okoli Sonca.
Ni nevarna!
Zdi se, da je ta črna luknja mirujoča in zato nikakor ni nevarna. Nasprotno pa je črna luknja, ki je bila prej rekorderka in je približno trikrat bolj oddaljena od Zemlje kot Gaia BH1, aktivna in oddaja velike količine rentgenskega sevanja, ki je posledica snovi, ki jo privlači iz svoje zvezde spremljevalke. Zato jo je bilo tudi lažje odkriti.
Tekmovanje med astronomi
Iskanje najbližje črne luknje Zemlji je za nekatere astronome pravi izziv, zato ni manjkalo lažnih iluzij. Pred približno dvema letoma je na primer Exo izdal sporočilo za javnost, v katerem je trdil, da je odkril Zemlji najbližjo zvezdno črno luknjo, imenovano HR 6819. Črna luknja, ki je prav tako mirujoča, se je izkazala za del trojnega sistema zvezd, ki je od Zemlje oddaljen le tisoč svetlobnih let. Kmalu zatem pa je Kareem El-Badry, astrofizik na Harvardu in Smithsonovem centru za astrofiziko ter Inštitutu Maxa Plancka za astronomijo in prvi avtor članka o odkritju Gaie BH1, zanikal obstoj črne luknje.