Festival Ljubljana predstavlja 6. Zimski festival, s katerim bomo obeležili vstop v prihajajoče leto. Zimsko festivalsko dogajanje bo v Ljubljani na sporedu med 28. februarjem in 4. marcem 2023, prisluhnili bomo petim koncertom glasbenikov svetovnega slovesa. Vstopnice so že na voljo.
Zimski festival bo otvoril slavni tenorist Rolando Villazón, ki se je z edinstvenimi nastopi z vodilnimi mednarodnimi opernimi ansambli in orkestri trdno uveljavil kot eden kritiško najbolj priznanih in priljubljenih glasbenih zvezdnikov na svetu. Sodi med najbolj vsestranske umetnike našega časa, saj ima poleg svoje dejavnosti na odru tudi uspešno kariero kot gledališki režiser, romanopisec in televizijska osebnost. Njegov neponovljivo lepi glas in pozornost vzbujajoča odrska karizma prinašata pohvale kritikov: v časniku The Times je bil opisan kot »najbolj očarljiv divo našega časa«, v Guardianu pa so zapisali, da je njegov umetniški čut »osupljiv kot vedno, ko spaja zvok, smisel in geste v brezkompromisnem stremljenju k iskrenosti«. Tenorista bo spremljal Simfonični orkester RTV Slovenija pod vodstvom italijanskega dirigenta Alfonsa Scarana, šefa dirigenta Tajskega filharmoničnega orkestra. Njegov repertoar zajema uveljavljena operna in tudi sodobnejša dela, zlasti balete 20. stoletja. Scarano je prav tako gostujoči dirigent orkestrov, kot sta Orkester Praške filharmonije PKF in Jeruzalemski simfonični orkester.
(28. 2., 19.30, Cankarjev dom)
Kot solista se bosta s Slovenskim mladinskim orkestrom pod taktirko Žive Ploj Peršuh ta večer predstavila violinist Robert Lakatoš in klarinetist Arthur Stockel. Srbski violinist Robert Lakatoš je bil najmlajši študent violine na akademiji v rojstnem Novem Sadu, kjer danes deluje kot predavatelj, študij je nadaljeval na Visoki šoli za glasbo v Zürichu ter pri Julianu Rachlinu na dunajski Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost. Prav tako je zmagovalec priznanega Mednarodnega violinskega tekmovanja Pablo de Sarasate. Francoski klarinetist Arthur Stockel se je s svojo virtuozno in večplastno kariero solista, komornega glasbenika in orkestrskega člana uveljavil kot strasten in eklektičen glasbenik. Ko je bil pri 21 letih imenovan za glavnega klarinetista orkestra Luksemburške filharmonije, se je izkazal za enega vodilnih klasičnih umetnikov svoje generacije. Med drugim se je izobraževal v Mladinskem orkestru Gustava Mahlerja, v sklopu Akademije Komornega orkestra Gustava Mahlerja ter nastopil pod taktirko dirigentov, kot so Daniel Harding, Valerij Gergijev, Antonio Pappano in Vladimir Jurovski.
(1. 3., 19.30, Cankarjev dom)
Dramatične možnosti, ki jih ponuja besedilo Rekviema, so že dolgo vzbujale Berliozovo zanimanje. Marca 1837 je od francoske vlade prejel naročilo, naj napiše rekviem v spomin na pobeg kralja Ludvika Filipa pred atentatom na obletnico julijske revolucije, in tako se je z velikim navdušenjem lotil pisanja. Delo izraža hrepenenje po veri, ozaveščenosti te potrebe in čaščenju; njegovo lastno pomanjkanje vere na neki način z glasbo izraža večne upe in strahove človeške rase. Tu in tam za hip zaslutimo mir, toda prevladujoči ton je tragičen. Med vsemi kontrasti forme in razpoloženj se ohranja osrednji in nepretrgan motiv zbeganosti, ki ga čuti človeštvo ob soočenju z enigmo smrti. Mogočni rekviem, ki zahteva veliko zasedbo, med drugim šestnajst pavk v parih, štiri gonge in štiri skupine trobil, bodo izvedli Orkester Slovenske filharmonije ter zbori pod taktirko Charlesa Dutoita, enega najbolj iskanih dirigentov na svetu, ki je v dolgoletni karieri nastopil z najboljšimi orkestri in solisti na najuglednejših odrih sveta. Še kot mladeniča ga je Herbert von Karajan povabil k sodelovanju z Dunajsko državno opero, kar ga je poneslo na najimenitnejše operne odre, kot so Metropolitanska opera v New Yorku, Kraljeva operna hiša v Covent Gardnu in drugi. Kot solist bo nastopil prvak SNG Opere in baleta Ljubljana Branko Robinšak.
(2. 3., 19.30, Cankarjev dom)
Zimski festival bomo zaključili z dvema finalnima večeroma prvega Mednarodnega klavirskega tekmovanja Festivala Ljubljana, ki bo prvo pianistično tekmovanje takšnih razsežnosti v našem prostoru. Svoje znanje in izkušnje na izjemno visoki ravni bo na dveh finalnih večerih izkazalo šest mladih pianistov. Širšemu občinstvu se bodo predstavili s klavirskim koncertom, ki ga bodo izvedli s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija pod vodstvom dirigenta in pianista Ricarda Castra, prvega Brazilca, ki mu je bilo podeljeno častno članstvo v Kraljevi filharmonični družbi. Imenovanje ga je postavilo ob bok najuglednejšim osebnostim v zgodovini zahodne glasbe. Zaznamovale so ga številne glasbene osebnosti, s katerimi je sodeloval, med njimi Friedrich Gulda, Alicia de La Rocha, Martha Argerich in Maria João Pires, s katero je imel leta 2003 niz recitalov po vsej Evropi. Od leta 2007 v Bahii vodi organizacijo, ki sledi načelom El Sistema v Venezueli; tam je umetniški vodja in dirigent mladinskega orkestra.
(3. in 4. 3., 18.00, Cankarjev dom)
Vstopnice so na voljo na spletni strani ljubljanafestival.si, pri blagajni Križank, Petrolovih bencinskih servisih in ostalih prodajnih mestih Eventim po Sloveniji.