Dober spanec je bistvenega pomena za naše psihofizično počutje. Oglejmo si nekaj nasvetov za spodbujanje spanja in počitka
Pomen spanja
Dober spanec je ključnega pomena za zdravje in dobro počutje telesa. Čeprav vloge spanja ne razumemo popolnoma, vemo, da se ponoči naše telo in um spočijeta in regenerirata, kar nam zagotavlja energijo, ki jo potrebujemo za reševanje nalog naslednjega dne.
Med spanjem naši možgani predelujejo informacije, pridobljene med budnostjo, in jih po potrebi organizirajo v dolgoročni spomin, ki je nepogrešljiv za utrjevanje pojmov, pridobljenih med študijem ali delom, in spominov na vse izkušnje, ki smo jih imeli čez dan. Spanje je pomembno tudi za podporo imunskega sistema, razpoloženje in ohranjanje ali doseganje idealne telesne teže. Zaradi vseh teh razlogov približno tretjino dneva namenimo ali bi morali nameniti počitku.
Negativne posledice nezadostnega počitka
Tisti, ki trpijo za motnjami spanja, kot je nespečnost, se dobro zavedajo negativnih posledic nezadostnega ali neustreznega počitka: utrujenost in izčrpanost čez dan, težave s koncentracijo, težave s pomnjenjem misli in obveznosti, razdražljivost in živčnost so le nekateri od simptomov, s katerimi se soočajo ljudje, ki težko spijo.
Nasveti za dober spanec
Spalno okolje
Morda se zdi trivialno ali samoumevno, vendar je za dober spanec nujno poskrbeti za spalno okolje. Postelja, vzmetnica, vzglavniki in posteljnina so bistvenega pomena za počitek. Predvsem posteljo, posteljno podlago in vzmetnico je treba izbrati tako, da hkrati zagotavljajo oporo telesu, zlasti hrbtenici, in udobje. Jasno je, da ni univerzalne rešitve, vendar se mora vsakdo med različnimi možnostmi, ki so na voljo na trgu, odločiti za najboljšo zase. Bodite pozorni na položaj, v katerem zaspite, zlasti če imate težave s hrbtom ali vratom.
Kakšen je idealen položaj?
Čeprav idealnega položaja za spanje ni mogoče določiti, se zdi, da spanje na boku manj vpliva na hrbtenico in vrat. V primeru kostno-mišičnih obolenj je mogoče izbrati posebne vzglavnike in opornice za lajšanje bolečin.
Posteljnina
Poleg podpore in udobja je pri ležišču pomembno oceniti tudi zračnost, kar velja tudi za vzglavnike in posteljnino, da spanca ne bi motila prekomerna nočna znojenja. Za rjuhe in odeje je treba izbrati naravne materiale, seveda glede na letni čas ter temperature zunaj in v hiši.
Ugasnimo TV
Ponoči in zgodaj zjutraj je za najboljši počitek najbolje odpraviti vse vire motenj, zlasti svetlobo in hrup, na primer z zatemnitvijo oken s težkimi zavesami, žaluzijami ali roletami in izklopom televizije.
Pametne naprave
Če imate težave s spanjem, vam svetujemo, da pred spanjem ne sedite za računalnikom, tabličnim računalnikom ali pametnim telefonom, saj lahko svetloba monitorjev in zaslonov negativno vpliva na vaš počitek.
Oh, ti komarji
Poleti pazite na komarje, ki lahko s svojim brenčanjem in ugrizi nepopravljivo motijo spanec: da jih odženete, je koristno v prostoru razpršiti mešanico eteričnih olj citronele, limone in sivke.
Primerna prehrana
Drug nasvet je, da poskrbite za prehrano: poleg zdrave in uravnotežene prehrane bi bilo dobro izbrati lahko prebavljivo hrano, zlasti ob večerji, in jesti vsaj dve ali tri ure pred spanjem, da prebavni procesi ne bi negativno vplivali na vaš počitek.
Sproščujoča kopel
Ena od teh je sproščujoča kopel, ki jo je treba narediti šestdeset do trideset minut pred spanjem: topla voda v kombinaciji s pomirjevalnimi esencami, kot sta sivka in melisa, pomaga sprostiti mišice, zmanjšati napetost ter nas pomiriti. Iz eteričnih olj sivke in melise lahko pripravite tudi masažno olje z enakimi lastnostmi, ki ga pred spanjem nanesete po vsem telesu. Esence lahko razpršite tudi v spalnici z električnim difuzorjem, kar vam prav tako pomaga bolje dihati, ko imate zamašen nos.
Zeliščni čaji
Pri nespečnosti so zelo koristni zeliščni čaji, pripravljeni iz korenine baldrijana, hmelja, pasijonke, gloga in melise. Te rastline delujejo na tesnobo, vznemirjenost, živčnost in palpitacijo ter lajšajo nelagodje, ki preprečujejo dober spanec.
Meditacija
Ko se spravite pod rjuhe, lahko nekaj minut posvetite preprostim dihalnim vajam ali meditaciji, kar vam lahko zelo pomaga pri čiščenju misli, preganjanju grdih misli in globoki sprostitvi.
Seveda se v najhujših primerih nespečnosti ljudje lahko obrnejo na zdravnika, ki jim bo morda prepisal tudi primerna zdravila.