Vsakodnevno gibanje zunaj je pomembno v boju proti nespečnosti! Nove raziskave kažejo, da se je za boj proti nespečnosti in boljši spanec treba vsak dan izpostaviti sončni svetlobi in iti ven iz hiše oziroma stanovanja.
Ne zapirajte se vase in predvsem ne zapirajte se med štiri stene! Tudi če je hladno in dnevi morda niso ravno idealni za sprehode. Vsakodnevno gibanje zunaj in izpostavljanje svetlobi ne izboljšuje le razpoloženja in omogoča spoznavanje ljudi, temveč je lahko tudi prava preventiva za tiste, ki trpijo za nespečnostjo.
Nedavna študija potrdila
To so v izvirni študiji v reviji Journal of Pineal Research navedli znanstveniki z Univerze v Washingtonu. Izpostavljenost svetlobi, tudi v najkrajših dneh v letu, kot so trenutno, bi lahko dejansko postala ključni mehanizem za uravnavanje 24-urnih bioritmov telesa in nam tako omogočila najboljši možni počitek.
Kaj so vrata spanja?
To je čas, ko je najlažje zapreti veke in zaspati. Ameriška študija, ki je bila izvedena na skupini študentov v ameriškem univerzitetnem domu, pojasnjuje, kako in kdaj naše telo pošilja signale, da je treba zaspati. Predvsem pa opozarja, kako pomembno je, da gremo vsak dan ven, tudi če na nebu ne sije sonce. Raziskave namreč kažejo, da učenci zvečer pozneje zaspijo, zjutraj pa se pozneje zbudijo, zlasti pozimi, ko je nebo temnejše in je dnevne svetlobe manj.
Strokovnjaki domnevajo, da je izpostavljenost svetlobi čez dan ključnega pomena za dober spanec. Razlog? Človeško telo ima naravno cirkadiano uro, ki mu določa, kdaj naj ponoči zaspi.
Svetloba je nujna!
Težava je v tem, da če čez dan ne dobimo dovolj svetlobnih dražljajev, se nadzorni sistem spremeni, ura ne deluje pravilno in zato ne zaspimo ali se morda zbudimo prezgodaj. Da bi prišli do tega zaključka, so strokovnjaki uporabili zapestne monitorje za merjenje vzorcev spanja in izpostavljenosti svetlobi pri 507 študentih univerze UW med letoma 2015 in 2018.
Ključni regulator
Svetloba je ključni regulator telesne biološke ure. Glede na raziskavo bi v praksi svetlobni dražljaji čez dan, zlasti zjutraj, povzročili, da bi se ura sama “premaknila naprej”. Zato je človek prej zvečer utrujen. Če pa se ura zakasni, se za zaspanje potrudimo. Zato je čas, ko zaspimo, nekakšen kompromis med izpostavljenostjo svetlobi in časom dneva, ko je ta najbolj zgoščena.
Vsaka ura dnevne svetlobe je pomembna!
Zlasti raziskave kažejo, da je izpostavljenost dnevni svetlobi bolj učinkovita kot izpostavljenost večerni svetlobi. Vsaka ura dnevne svetlobe, tudi v zimskih dneh, je izboljšala razmere za spanje. Če pa zvečer pretiravate s svetlobo (sem spada tudi svetloba z zaslonov računalnikov, pametnih telefonov ali tabličnih računalnikov), lahko upočasnite svoj cirkadiani ritem. Zaključek: študija poudarja, kako pomembno je, da se vsak dan odpravite ven, po možnosti zjutraj.
Tako smo pravilno izpostavljeni naravni svetlobi in ohranjamo pravilen ritem naše biološke ure. Po drugi strani pa moramo zvečer omejiti umetno svetlobo, ta nam vsekakor ne pomaga pri dobremu spancu …