Roberto Paolucci je profesor potresnega inženirstva na milanski fakulteti. Za spletno stran Fanpage je pojasnil, kaj se je zgodilo med potresom, ki je v Turčiji in Siriji zahteval (do danes) okoli 25.000 smrtnih žrtev.
Toliko je bilo porušenih stavb
Po izračunih, ki jih je 9. februarja objavila Al Džazira, se je samo zaradi potresa, ki je prizadel Turčijo in Sirijo, v desetih provincah porušilo 6444 stavb. To je trenutna ocena, saj obsega škode še ni mogoče izračunati in ker bi lahko še stoječe stavbe v prihodnjih dneh v vsakem primeru porušili, ker so po mnenju pristojnih nevarne. Po drugi strani pa je število smrtnih žrtev, ki še vedno narašča, doseglo 25.000.
Stavbe z napako?
Eden od pregovorov v gradbeništvu se glasi: “Če ima stavba napako, jo potres vedno odkrije. Potresi preizkušajo stavbe z vodoravnimi silami, ki jim običajno niso izpostavljene. In prav ob teh priložnostih se pokažejo vse pomanjkljivosti ali proizvodne napake. V tem primeru preizkus nikakor ni bil trivialen, prav nasprotno. Kot je pojasnil Roberto Paolucci, profesor seizmičnega inženirstva na milanski univerzi Politecnico di Milano, je bil potres izjemen.
Moč potresa v Turčiji in Siriji
“V Turčiji in Siriji je bil potres zelo močan,” pravi Paolucci. Nadaljuje: “Ne le glede amplitude sil, temveč tudi glede raztezanja. Govorimo o potresu, ki je dosegel skoraj magnitudo 8, in o prelomu, ki naj bi segal 200 km. Natančni podatki bodo znani šele v prihodnjih mesecih. Za primerjavo: potres, ki je 6. aprila 2009 stresel L’Aquilo, je imel magnitudo 6,3, prelom pa je segal od 15 do 20 km daleč.
Prvi razlog, zaradi katerega se je zrušilo toliko stavb, je torej ta, da se je potres zgodil na stanovanjskem območju: “Pogosto slišimo,” nadaljuje Paolucci, “o potresih z večjo močjo, ki pa niso zahtevali niti ene žrtve. To se lahko zgodi, če je potres v morju. Na primer, potres z magnitudo 8, 30 kilometrov od japonske obale običajno povzroči le škodo. V primeru potresa v Turčiji in Siriji je bila celotna linija preloma na naseljenih območjih.
Stanje stavb v Turčiji
Turčija velja za potresno območje. Gradbeni predpisi torej niso improvizirani, prav nasprotno. “Turčija nikakor ni v primitivni fazi seizmičnega inženirstva: imajo napredne seizmične standarde. Težava je v državnih naložbah. Standardi niso retroaktivni in veljajo za stavbe, ki bodo zgrajene, ne pa tudi za že zgrajene.
Primer gradu Gaziantep
Poleg seizmičnih predpisov je najbolj presenetilo to, da se je porušil tudi grad Gaziantep, zelo stara struktura, ki je med letoma 527 in 565 našega štetja dosegla obliko, kakršno smo poznali še pred nekaj dnevi. Paolucci meni, da tudi to pojasnjuje, kakšen je bil dejanski vpliv tega potresa: “Pogosto se ob teh potresih zrušijo zelo stare strukture. Včasih se to zgodi, ker so stavbe lahko podvržene eroziji, vendar se mi ob pogledu na fotografije gradu Gaziantep zdi, da gre za zelo trdno strukturo. To je potrditev, da je bil ta potres res izjemno močan …