Vsi zaposleni v Evropski komisiji bodo morali do 15. marca odstraniti TikTok s svojih mobilnih telefonov. Zdaj se celo Evropa boji, da Peking vohuni za uporabniki. To je dolgotrajni konflikt – na eni strani TikTok, na drugi Zahod. Družabno omrežje bi lahko bilo zdaj prepovedali tudi v Evropi. Evropska komisija je v četrtek zjutraj izdala odredbo, vsi zaposleni bodo morali aplikacijo čim prej odstraniti s svojih pametnih telefonov. Odločitev je bila sprejeta, “da bi zaščitili podatke Komisije in povečali njeno kibernetsko varnost, se je upravni odbor Komisije odločil začasno ukiniti aplikacijo TikTok na službenih napravah in osebnih napravah, naročenih na storitve mobilne telefonije Komisije”, kot je poročala spletna stran Euractiv.
Najpozneje do 15. marca bodo morali zaposleni odstraniti aplikacijo, tisti, ki tega ne bodo storili, pa ne bodo mogli več uporabljati elektronske pošte Komisije in programa Skype for Business.
Vse se je začelo v ZDA
Lov na čarovnice se je začel v Združenih državah Amerike, kjer si kongres že več mesecev prizadeva omejiti uporabo aplikacije na napravah državnih uslužbencev, zdaj pa se je začel tudi v Evropi. Alarm je sprožil ameriški senat, ki je ponovil: “S TikTokom Peking vohuni za nami. Varnost je ogrožena tudi za vas.”
Nezakonito zbiranje podatkov?
Glavna obtožba se nanaša na zbiranje podatkov o uporabnikih. To so doslej počela vsa družbena omrežja, za primer vzemimo Facebookov škandal Cambridge Analytica. Težava je v tem, da je TikTok v lasti kitajske družbe Bytedance, zato je strah Zahoda, da je to družbeno omrežje orodje pekinške vlade. Predlagana zakonodaja je pravzaprav del širšega programa izolacije, ki želi blokirati vse družbene medije pod ruskim in kitajskim vplivom. Po ameriški preiskavi je tudi francoski senat uvedel preiskavo platforme, da bi bolje razumel, kako ravna s podatki in kakšna je njena strategija vplivanja.
Opozorilo za Shou Zi Chewa
Komisar EU za notranji trg Thierry Breton je 19. januarja na Twitterju objavil sliko videoklica s Shou Zi Chewom, izvršnim direktorjem podjetja TikTok. Med sestankom je bilo že govora o uporabi omejevalnih ukrepov za to družbeno omrežje, če ne bo spoštovalo določenih omejitev. “DSA vključuje odvračilne sankcije, vključno s prepovedjo delovanja v EU v primeru ponavljajočih se resnih kršitev, ki ogrožajo življenja ali varnost ljudi,” je opozoril Breton. “Ne bomo oklevali in sprejeli celotnega obsega sankcij za zaščito naših državljanov, če revizije ne bodo pokazale popolne skladnosti. Družbo TikTok odločno spodbujam, da svoje delovanje uskladi z Dsa pred 1. septembrom 2023.
V objavi na Twitterju je še dodal: “Z mlajšim občinstvom prihaja večja odgovornost. Kot platforma, ki dosega milijone mladih Evropejcev, mora #TikTok v celoti spoštovati zakonodajo EU, zlasti #DSA. Izvršnega direktorja družbe TikTok Shou Zi Chewa sem prosil, naj čim prej predstavi ne le prizadevanja, temveč tudi rezultate.”
Kaj se pa zdaj dogaja v ZDA?
Po drugi strani pa v ZDA poteka prava vojna med Indijo, Pakistanom, Bangladešem in Azerbajdžanom. TikTok je bil prepovedan za člane predstavniškega doma ameriškega parlamenta. Do te odločitve je prišlo po domino učinku prepovedi. Najprej vladni uradniki, nato lokalne vlade, skratka, načrt za izkoreninjenje družabnih omrežij v državi že obrodi sadove. Kar nekaj ljudi misli, da je TikTok kitajsko orožje za vohunjenje za Američani. Po podatkih Urada za kibernetsko varnost CAO predstavlja TikTok “veliko tveganje za uporabnike”, saj podjetje ByteDance ni pregledno glede ravnanja s podatki. “Osebje NE sme prenesti aplikacije TikTok na nobeno domačo mobilno napravo,” je pojasnjeno v opominu. “Če imate na svoji napravi aplikacijo TikTok, vas bomo kontaktirali, da jo odstranite.”
Nevarno orodje v rokah kitajske komunistične partije?!
“To je resno varnostno tveganje za Združene države in nima mesta na vladnih napravah,” je pojasnil senator Josh Hawley, predlagatelj zakona o odstranitvi družabnega omrežja na ameriških tleh. Na njegovo stran se je postavil senator Marco Rubio, ki je pojasnil, da bi socialna aplikacija lahko postala nevarno orodje v rokah kitajske komunistične partije, ki bi lahko spremljala in vplivala na Američane.