Zdi se, da se je povprečna dolžina penisa pri moških podaljšala za približno tri centimetre. Govorimo zlasti o povprečni dolžini penisa med erekcijo, ki se je glede na metaanalizo, opravljeno na podlagi podatkov iz 75 študij, izvedenih med letoma 1942 in 2021, v povprečju povečala na približno 15 centimetrov, medtem ko je pred 30 leti znašala 12 centimetrov. V analiziranih študijah je sodelovalo 55 761 moških, starih 17 let ali več. Rezultati metaanalize, ki jo je opravila skupina raziskovalcev pod vodstvom Michaela Eisenberga, profesorja urologije na kliniki Stanford Medicine, so bili objavljeni v reviji The Journal of Men’s Health. “Povečanje velikosti moških genitalij,” je podatke iz te študije komentiral Alessandro Palmieri, predsednik italijanskega androloškega društva Sia, “je lahko še en pokazatelj vpliva okoljskih dejavnikov, kot je izpostavljenost onesnaženosti ali povečanje nezdravega načina življenja.
Utemeljitev študije
Raziskovalna skupina si je vprašanje zastavila na podlagi številnih študij, ki so se zlasti v zadnjih letih osredotočile na temo moškega reproduktivnega zdravja: “Številne študije,” pravi Eisenberg, “so preučevale spremembe v reproduktivnem zdravju moških. Na primer, število spermijev in raven testosterona se že dlje časa zmanjšujeta. Postopno zmanjševanje števila spermijev se zdi splošno znano dejstvo in to tako zelo, da se je pojavil poseben izraz: “spermokalipsa“. “V nekaterih raziskavah o moškem zdravju smo zasledili tudi podatek o dolžini penisa,” nadaljuje, “ki ga še nihče ni sistematično analiziral. Zato se je Eisenbergu in sodelavcem zdelo pomembno, da to preučijo. Raziskovalna skupina je izključila študije, ki so temeljile na samomeritvah ali ki so poročale o meritvah, opravljenih po večjih operacijah v medenici. Poleg tega so bile izbrane le raziskave, ki so poročale o podatkih na vzorcu najmanj 10 udeležencev, starih 17 let ali več. Po Eisenbergovih besedah je ključnega pomena, da se te ugotovitve potrdijo z nadaljnjimi študijami in da se znanstvena skupnost zavzame za raziskovanje možnih vzrokov za te spremembe. Ena od raziskovalčevih hipotez je izpostavljenost onesnaževalcem, ki bi lahko vplivali na naš hormonski in endokrini sistem.
Možni vzroki za povečanje penisa
“Študija,” pojasnjuje Palmieri, “nam ne daje nobenih podatkov o možnih posledicah tega podaljšanja na zdravje moškega reproduktivnega sistema, zato bodo potrebne nadaljnje preiskave in raziskave. Tudi on, tako kot Eisenberg, poudarja, kako lahko izpostavljenost onesnaževalnim dejavnikom “spremeni delovanje endokrinega sistema in celo strukturno spremeni moški reproduktivni sistem”. Na splošno se zdi, da se mnenja strokovnjakov povsem ujemajo glede dejstva, da je treba ta parameter spremljati skozi čas in nadalje raziskati možne vzroke: “Študija,” ugotavlja Palmieri, “kaže na pomen raziskovanja in ocenjevanja posledic okoljskih dejavnikov na spolno in reproduktivno zdravje moških, ki mu je Sia vedno posvečala veliko pozornosti tako s popularnega kot znanstvenega vidika.
Avtorji omenjene študije prav tako trdijo, da je pomembno spremljati tovrstne spremembe v pediatrični populaciji.