Nekaj zelo uspešnih TikTokerjev se je odločilo, da bodo javno spregovorili, med njimi je tudi hrvaška vplivnica Nina Skocak.
@ninaskocak Iskreno malo strašna informacija #tiktokbalkan #jesteliznali #tiktok #news
En mesec časa v ZDA
Bela hiša je zveznim agencijam dala 30 dni časa, da odstranijo TikTok iz vseh vladnih elektronskih naprav. Časovni okvir je “ključni korak pri odpravljanju tveganj, ki jih aplikacija predstavlja za občutljive vladne podatke,”, so zapisali pri Uradu za upravljanje in proračun.
“Biden-Harrisova administracija je veliko vložila v obrambo digitalne infrastrukture naše države in omejevanje dostopa tujih nasprotnikov do podatkov Američanov,” je dejal Chris DeRusha, glavni zvezni uradnik za informacijsko varnost. “Te smernice so del stalne zaveze administracije, da zaščiti našo digitalno infrastrukturo ter varuje varnost in zasebnost Američanov.”
Situacija v Evropi
Tudi v Evropi situacija ni nič drugačna in nekateri uporabniki TikToka se že javljajo in pritožujejo glede novih uredb, o čemer smo že pisali pred nekaj dnevi. Povezava na članek – Kliknite sem!
V Kanadi takojšnja prepoved
Kanadska vlada je napovedala, da bo z današnjim dnem (28. 2. 2023) prepovedala uporabo aplikacije TikTok na mobilnih napravah, ki jih zagotavlja svojim zaposlenim, saj je poudarila “nesprejemljivo stopnjo tveganja” za zasebnost in varnost. “Na mobilni napravi metode zbiranja podatkov, ki jih uporablja TikTok, omogočajo precejšen dostop do vsebine telefona,” je dejala ministrica za finance Mona Fortier in v izjavi dodala, da je bila ta odločitev sprejeta “kot previdnostni ukrep”. Nato je javnost pomirila z besedami, da trenutno “ni razloga za domnevo, da so bili ogroženi vladni podatki”.
Tako odgovarja TikTok
Tiskovna predstavnica podjetja TikTok je odločitev kanadske vlade označila za “nenavadno”, saj je bila po njenih besedah sprejeta “brez navedbe posebnih varnostnih pomislekov” in brez stika s podjetjem pred uradno objavo.
Nekaj uporabnikov pa se upravičeno sprašuje, kako je z drugimi družabnimi omrežji, kot na primer Twitter, Facebook in Instagram. Dejstvo je, da je TikTok aplikacija, ki jo razvijajo na Kitajskem in posledično je že od samega začetka pod drobnogledom vseh svetovnih oblasti.