“Bold Glamour” je neverjeten! Vsi so nori nanj!
Več kritik za TikTok. Tokrat je to filter “Bold Glamour”, ki “izboljša” obrazne poteze tako prepričljivo, da je nemogoče ločiti izmišljotino aplikacije od resničnosti, kar je sprožilo reakcije uporabnikov. Do zdaj je bil filter uporabljen več kot šestmilijonkrat, uporabniki pa so se nanj odzvali zelo različno. Medtem ko so bili nekateri navdušeni nad superrealistično lepoto, ki jo zagotavlja “Bold Glamour”, so drugi celo izjavili, da so se zaradi njegovega učinka počutili “ponižane”. Spet drugi so ostro kritizirali njegovo preveč naravno upodobitev.
Filter, ki je prilepljen na obraz
Po besedah ustvarjalcev filter dejansko ostane “prilepljen” na obraz, tudi če obraz prekrijejo predmeti ali če se nekdo poskuša popraskati po nosu, da bi ga razblinil. “To je težava. Sploh ne moreš več reči, da je to filter,” komentira @rosaura_alvrz, ko se dotika svojega obraza, ne da bi se filter “Bold Glamour” vsaj malo spremenil. Če hashtagi ne bi jasno označevali prisotnosti lepotnega filtra, bi ga bilo praktično nemogoče prepoznati.
@mikaylanogueira BOLD GLAMOUR FILTER BUT WITH MAKEUP 👌🏻 #makeup #beauty #boldglamour
Filter, ki se prilagodi spolu uporabnika
Vendar pa uporabnikov ne plaši le hiperrealistični učinek. Mnogi so se pritoževali tudi nad sposobnostjo filtra, da se prilagodi spolu – čeprav včasih nenatančno – tako da ne uporablja ličil, kadar se zdi, da je zaznal tipično moške lastnosti. Skratka, zdi se, da je občinstvo Tiktoka res razdeljeno na dve polovici: na uporabnike, ki so uživali v igranju z učinkom in se celo šalili o svojem lepem videzu, in na tiste, ki jih je razburilo pretirano spodbujanje nerealnega lepotnega standarda. “Ta filter bi me čustveno uničil, če bi bil le nekaj let mlajši,” piše @chars0far, ki deli videoposnetek, v katerem uporablja “Bold Glamour”, in tako potrjuje veliko zaskrbljenost, ki jo sprožajo učinki filtrov TikTok na samozavest uporabnikov.
Filter, ki je sprožil veliko negativnih kritik, ker je tako DOBER!
Po drugi strani pa zagotovo ni prvič, da so lepotni filtri sprožili toliko negativnih kritik. Učinek “Glow Look” je bil na primer kritiziran zaradi vsiljevanja evrocentričnih lepotnih standardov in spodbujanja nerealnih estetskih pričakovanj. Filter “Teenage Look”, ki vaš videz povrne v mladostniški videz, je bil označen za “grozljivega” in tarča kritik, ker je slabo vplival na samozavest uporabnikov, kar je zelo smiselno, če upoštevamo, da se filtri družbenih aplikacij ukvarjajo s tesnobo in telesno dismorfijo. Zdaj je na vrsti filter Bold Glamour, ki je kritiziran, ker naj bi bil preveč realističen. “Filtri so zabavni, vendar NE predstavljajo resničnosti in se z njimi ne bi smeli igrati na tak način. To je dobro,” komentira Dr. Kieu, ki v videoposnetku preizkuša novi filter podjetja TikTok.
Naliči se tako, da boš videti kot filter!
Učinek “drznega glamurja” je dejansko tako popoln, da je spodbudil celo širjenje vadnic ličenja, ki uporabnicam obljubljajo, da jim bodo pomagale posnemati ta videz. Tu in tam so se začeli pojavljati tudi komentarji uporabnikov, ki so ironizirali zamisel, da bi se obrnili na lepotnega kirurga, da bi dosegli lepoto novega filtra. Glede na študijo izpred nekaj let so namreč ljudje, ki uporabljajo obrazne filtre družabnih aplikacij, bolj sprejemljivi za lepotno kirurgijo. In to bi nas moralo spodbuditi k razmisleku. Čeprav se zdi, da kritike, ki jih je sprožilo širjenje novega filtra, kažejo, da se ustvarjalci sami zavedajo problema vpliva lepotnega učinka na samopodobo uporabnikov. Kljub temu se filter še naprej uporablja in to vedno več …