Skrivnostna sabotaža
Kot se mnogi spomnite, so bile 26. septembra 2022 tri od štirih vej plinovodov Severni tok (Nord stream) 1 in 2 poškodovane na morju v napadu, ki je podžgal divja ugibanja o tem, kdo je storilec, in je ostal ena najpomembnejših nerešenih skrivnosti od začetka ruske invazije na Ukrajino.
Sprva so domnevali, da je za sabotažo odgovorna Rusija, saj je nekaj tednov pred napadom ustavila dobavo plina po Severnem toku … Rusija je obtožbe kategorično zanikala. Po dveh novih preiskavah dveh časopisov so za sabotažo plinovoda, ki povezuje Rusijo in Evropo, odgovorne skupine Ukrajincev in Putinovih nasprotnikov. Pozneje so se pojavile nove teorije o sabotaži, med njimi zelo sporna teorija novinarja Seymourja Hersha, ki je neposredno obtožil Norveško in Združene države Amerike. Zdaj pa novi preobrati razkrivajo doslej še neobjavljene informacije o tej zadevi. V nadaljevanju bomo analizirali najnovejše novice o sabotaži plinovoda Nord Stream in preučili njene posledice.
Kaj pravi New York Times
Newyorški časnik na podlagi anonimnih obveščevalnih virov ZDA navaja, da je za sabotažo obeh plinovodov morda odgovorna neopredeljena “proukrajinska skupina”. Po navedbah časnika New York Times ameriška obveščevalna služba nima dokazov o neposredni vpletenosti ukrajinske vlade ali ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega v sabotažo plinovodov, vendar navaja, da so to morda storile neuradne skupine, posredno povezane z oblastmi v Kijevu. Vendar je treba reči, da je to smiselno, saj Ukrajina in njeni najbližji zavezniki že leta odkrito nasprotujejo odprtju Severnega toka 2, ki ga nedvoumno opisujejo kot grožnjo svoji nacionalni varnosti. Poleg tega bi projekt, če bi bil dokončan, še povečal odvisnost Evrope od ruskega plina, zaradi česar bi bila še bolj izpostavljena morebitnim motnjam v oskrbi, kakršne so se dejansko zgodile med vojno. Po navedbah obveščevalnih virov, ki jih navaja časopis New York Times, so skupino, ki je sabotirala plinovod Severni tok, sestavljali nekateri nasprotniki Vladimirja Putina z ruskim ali ukrajinskim državljanstvom ali obema. Pri tem pa naj ne bi sodelovali državljani ZDA ali Velike Britanije.
Izkušeni potapljači
O udeležencih v tej skupini je znanega malo drugega, razen tega, da so nekateri med njimi izkušeni potapljači, ki morda nikoli niso delali za vojaške ali obveščevalne službe države, vendar naj bi bili kljub temu “v preteklosti deležni specializiranega usposabljanja v vladnih agencijah”. Anonimni obveščevalni viri, ki jih navaja New York Times, pa so poudarili, da niso našli nobenih dokazov o vpletenosti Moskve v sabotažo. Ta različica se je, kot smo videli, pojavila kmalu po sabotaži, skupaj s tisto o vpletenosti “proukrajinske skupine”, ki pa ji vsaj na začetku ni bilo pripisano veliko verodostojnosti.
Ni še dokončnih sklepov
Časopis na koncu navaja, da njegovi obveščevalni viri niso razkrili nobenih dodatnih podrobnosti o obveščevalnih podatkih in načinu njihovega zbiranja, ter dodaja: “v zvezi s tem ni dokončnih sklepov”, kar pomeni, da bo treba celotno zadevo še dodatno raziskati, da bi v prihodnosti, upajmo, prišli do resnice.
Kaj pravi Die Zeit?
Nemški tednik Die Zeit je skupaj z nemškima televizijskima postajama ARD in SWR opravil ločeno preiskavo sabotaže plinovoda. Tako kot New York Times so tudi ti trije mediji ugotovili, da “sledi vodijo v Ukrajino”. Že jeseni 2022, torej kmalu po sabotaži plinovoda, je po navedbah časnika Die Zeit evropska obveščevalna agencija svoje partnerje obvestila o možnosti vpletenosti ukrajinskih posebnih enot. Kasneje so se pojavile dodatne informacije, ki so namigovale na odgovornost “proukrajinske skupine”, enako formulacijo je uporabil tudi New York Times. Vendar pa je Die Zeit v nasprotju z New York Timesom navedel več podrobnosti o identifikaciji plovila, ki je bilo uporabljeno za sabotažo.
Vpleteno poljsko podjetje?
Preiskava je pokazala, da je bilo plovilo, vpleteno v to sabotažo, jahta, ki jo je najelo poljsko podjetje v lasti dveh ukrajinskih državljanov in je 6. septembra 2022 odplula iz Rostocka v Nemčiji. Nato je bilo to plovilo opaženo v bližini danskega otoka Kristiansø, 18 kilometrov od otoka Bornholm, prav v dneh, ko je bila sabotaža izvedena v njegovih vodah.
Sledi eksploziva
Plovilo je bilo pozneje vrnjeno lastniku ne povsem očiščeno, zato je bilo v njegovi kabini mogoče najti sledi eksploziva, kar je jasen namig v prid hipotezi, da je imelo to plovilo osrednjo vlogo pri omenjeni sabotaži.
Pet moških in ena ženska
Po navedbah časnika Die Zeit je vpleteno skupino sestavljalo šest oseb, pet moških in ena ženska, vendar njihovo državljanstvo ni jasno, saj so za najem jahte uporabili lažne dokumente. Nemški mediji prav tako menijo, da ni jasno, kdo je naročil sabotažo, nekatere zahodne obveščevalne agencije pa še vedno menijo, da so preiskavo morda zavajali spretno podtaknjeni dokazi iz Moskve, da bi neposredno obtožili Ukrajino. Vendar trenutno tudi za to tezo o operaciji pod lažno zastavo ni dokazov, ugotavlja Die Zeit.
Ukrajinska vlada zanika kakršno koli vpletenost
Po objavi člankov v časopisih New York Times in Die Zeit je odziv ukrajinske vlade ne zamujal, saj je kategorično zanikala kakršno koli vpletenost proukrajinskih skupin v sabotažo plinovoda Severni tok.
… o teorijah zarote
Tiskovni predstavnik ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak je dejal: “Čeprav rad zbiram zanimive teorije zarote o ukrajinski vladi, moram poudariti, da Ukrajina nima ničesar opraviti z nesrečo, ki se je zgodila v Baltskem morju, in nima nobenih informacij o domnevnih ‘proukrajinskih subverzivnih skupinah'”.
Bela hiša še čaka …
Tiskovni predstavnik Bele hiše John Kirby pa je zavzel bolj previdno stališče in dejal, da ZDA raje čakajo na rezultate tekoče preiskave in se bodo šele nato odločile, ali bodo sprejele nadaljnje ukrepe.
Rusi bi radi prišli zadevi do dna
Namestnik ruskega veleposlanika pri ZN pa je ponovil nujen poziv k neodvisni preiskavi Varnostnega sveta ZN, ki bi raziskala sabotažo plinovoda Severni tok. Če pustimo ob strani diplomatske spopade, je res, da bi kakršno koli neposredno ali posredno vpletanje Ukrajine v to sabotažo lahko še dodatno spodkopalo že tako krhke odnose med Ukrajino in Nemčijo v času, ko je nemška javnost v imenu solidarnosti z Ukrajino že morala prenašati visoke cene energije.
Lahko bi prišlo do hudega odziva
Kakršni koli dokazi, ki bi kazali na krivdo ukrajinske vlade ali njenih zavezniških skupin, bi zato lahko v Evropi povzročili hud odziv in otežili Zahodu ohranitev enotne fronte v podporo Ukrajini. Stvari še poslabšuje dejstvo, da po navedbah New York Timesa zahodni uradniki in obveščevalne agencije nimajo popolnega vpogleda v ukrajinski proces odločanja, zato ukrajinske vpletenosti v napad ni mogoče a priori izključiti.
Umor Darje Dugine
V preteklosti so že bili primeri ukrajinskih vojaških operacij proti ruskim ciljem, ki jih ZDA niso odobrile ali pa so jih s težavo pripisale ukrajinskim varnostnim službam. Na primer, umor Darje Dugine, hčerke uglednega ruskega nacionalista v bližini Moskve leta 2022, so nekatere ameriške obveščevalne agencije na koncu pripisale “elementom” ukrajinske vlade, zaradi česar je Bela hiša Kijevu izrekla zasebne opomine. Tako je tudi sabotaža plinovoda Severni tok sprožila številna vprašanja o odgovornosti in motivih za napad, tudi ob upoštevanju precedensov.
Politične, ne praktične posledice
Vendar je treba poudariti, da sabotaža plinovodov ni prinesla nobenih konkretnih rezultatov, saj sta bila plinovoda v času napada že ustavljena. Čeprav je imel napad pomembne politične posledice, s praktičnega vidika ni imel nobenega vpliva na oskrbo s plinom.
Na koncu je treba razmisliti o tem, kaj vse je bilo storjeno. Kdo je imel največ koristi od sabotaže plinovodov?
Dokončen odgovor bo dal šele zaključek preiskave, vendar je že zdaj jasno, da so napad in različna razkritja, ki so mu sledila, le poslabšali položaj Kijeva v času, ko Ukrajina najbolj potrebuje pomoč Zahoda, da bi se spopadla z rusko ofenzivo na fronti.