Do konca decembra so sredstva banke Silicon Valley Bank dosegla skupno vrednost 209 milijard dolarjev. Zlom na borzi in začasna ukinitev delnic imata posledice za vse svetovne trge.
Spomin na leto 2008
V ZDA je treba za tako velik udarec, v katerega je bila vpletena banka, koledar pomakniti v leto 2008, ko je med krizo leta 2008 propadla banka Washington Mutual. Banka Silicon Valley Bank je finančna institucija s sedežem v Santa Clari v Kaliforniji. Velja za središče tehnoloških inovacij, ki se rojevajo v okolici Silicijeve doline. Tu tehnološka zagonska podjetja shranjujejo milijone dolarjev, zbranih od vlagateljev.
60% padec
Cena delnic banke Silicijeve doline je padla za 60 odstotkov, nato pa je bila ustavljena. Medtem je kalifornijski oddelek za finančno zaščito in inovacije ustavil vse dejavnosti banke. Dejansko je šlo za blokado, silovit zlom, ki se je glede na njeno velikost razširil na druge kreditne institucije po vsem svetu. Po oceni, ki jo je konec decembra objavil časnik Washington Post, so vsa sredstva banke znašala približno 209 milijard dolarjev.
Razlogi za propad banke Silicon Valley Bank
Na začetku propada je bilo nepredvideno povečanje števila prošenj zagonskih podjetij za dvig denarja. Natančneje, po zvišanju obrestnih mer, ki ga je napovedala ameriška centralna banka Federal Reserve, so stranke banke Silicon Valley Bank domnevno začele tekmovati, da bi dobile nazaj svoja deponirana sredstva. Na tem mestu je potrebno pojasnilo, čeprav je morda odveč. Tovrstne banke niso namenjene samo zbiranju denarja. Deponirani denar banka vlaga v druge posle.
Kako izplačati 21 milijard dolarjev?
Banka je tako morala poiskati likvidnost, tj. denar, ki bi ga lahko vrnila vlagateljem, v vrednosti približno 21 milijard USD. V ta namen je začela prodajati obveznice in s tem izgubila približno 1,8 milijarde USD kapitala. Vrsta gibanj, ki so prestrašila vlagatelje. Sledil je strah pred begom strank. Če bi vse stranke začele množično in hkrati dvigovati sredstva, banka ne bi imela več denarja za poplačilo.
Finančni propad velikih tehnoloških podjetij
Big Tech so podjetja, ki še vedno rastejo. Predvsem pa so to podjetja, ki jim s svojimi dejavnostmi še vedno uspeva ustvarjati dobiček. Vendar se je v zadnjem letu finančno navdušenje, ki jih obdaja, začelo krhati. Napovedi o rasti, ki so bile podane med pandemijo, so se izkazale za pretirane, vrnitev v realnost pa je bilo čutiti najprej s padcem delnic na borzi in nato z valom odpuščanj, ki je prizadel skoraj vse.
Apple je na primer eden redkih, ki ni izvedel večjih sprememb v svoji delovni sili. Z zlomom banke Silicijeve doline se je odprlo novo poglavje. Tokrat ni bil zadan udarec tehnološkim velikanom, temveč vsem tistim podjetjem, ki so še vedno na začetku svoje poti …