Poletni čas se vrne med 25. in 26. marcem 2023. Prehod bo ljudem omogočil, da bodo zvečer uživali dodatno uro dnevne svetlobe. Zato bomo pač spali eno uro manj, sončni zahod pa se bo zamaknil za 60 minut. V ozadju tega pravila, ki poleg Slovenije vključuje tudi skoraj vse druge evropske države z nekaj izjemami, je varčevanje z energijo. Tukaj je torej opisano, kdaj bo prišlo do prehoda na poletni čas in kaj se bo spremenilo.
Kdaj se uveljavi poletni čas?
Kot vsako leto bo prehod na poletni čas potekal zadnji konec tedna v marcu. V noči s sobote, 25. marca, na nedeljo, 26. marca 2023, bo treba v Sloveniji kazalce ur premakniti za eno uro naprej. Prehod s standardnega časa, ki velja od 30. oktobra 2022, na poletni čas bo potekal v nedeljo, 26. marca, ob 2. uri zjutraj.
Kaj se spremeni z uvedbo poletnega časa
Sprememba časa je bila v Evropi prvič uvedena leta 1966 in od takrat se države celine – z izjemo Rusije, Islandije in Belorusije – tega pravila držijo, da bi spodbujale varčevanje z energijo. Čeprav bomo zaradi prehoda na poletni čas prikrajšani za eno uro spanja, bomo lahko zvečer uživali v dodatnih 60 minutah svetlobe. Kot je bilo pojasnjeno ob zadnjem prehodu na poletni čas, je bila v zadnjih mesecih na brezplačni platformi za družbene kampanje Change.org sprožena peticija, ki bi ukinila premikanje ure s poletnega na zimski čas in obratno.
Do kdaj bo poletni čas ostal v veljavi
Poletni čas bo v veljavi do noči s sobote 28. na nedeljo 29. oktobra 2023, ko bo prišlo do prehoda na zimski čas, ki bo poleg dodatne ure spanja omogočil 60 minut več svetlobe zjutraj.