Zuckerberg priznava: “Situacija je težka, vendar ne vidimo druge možnosti.”
Podjetje je že novembra preteklega leta odpuščalo, takrat je bilo brez dela 11.000 delavcev.
Meta se pripravlja na dodatno zmanjšanje števila zaposlenih, tokrat za 10.000 oseb. Gre za že drugo večje zmanjšanje v podjetju, ki ga vodi Zuckerberg, saj je novembra 22 podjetje že odpuščalo in takrat je brez dela ostalo 11.000 ljudi. Novico so objavili le nekaj dni po razkritju finančnih rezultatov za tretje četrtletje leta 2022. Rezultati kažejo na zaskrbljujoče znižanje prihodkov iz oglaševanja za podjetje.
Med vzroki Zuckerberg navaja višje obrestne mere, nestabilno geopolitično okolje in vse strožji regulativni nadzor. “Nova gospodarska realnost vodi v počasnejšo rast in višje stroške za inovacije”. Neoptimalno makroekonomsko okolje, ki se bo “nadaljevalo še več let”.
Odpuščanja bodo potekala v naslednjih dveh mesecih, člani Metinih korporativnih, kadrovskih in tehnoloških ekip pa bodo ostali doma, kot je Zuckerberg pojasnil v objavi “Update on Meta’s year of efficiency”, ki je bila objavljena na uradni strani podjetja. Podjetje bo tako zmanjšalo 12 odstotkov zaposlenih in ukinilo 5.000 delovnih mest
Pričakovano
Vsi so to pričakovali. Časopis Washington Post je že februarja pojasnil, da se Meta pripravlja na odpuščanje več tisoč zaposlenih. Časopis Wall Street Journal pa je napovedal, da bo novi krog enak novembrskim številkam. Čeprav naj bi bila po Zuckerbergovih besedah odpuščanja konec leta 2022 rešitev, “da bi zmanjšali možnost, da bi morali v bližnji prihodnosti storiti isto”. V napovedi je tudi zapisano: “Težko bo in temu se ne bomo mogli izogniti. Pomeni, da se bomo morali posloviti od nadarjenih in strastnih sodelavcev, ki so prispevali k našemu uspehu. Posvetili so se našemu poslanstvu in osebno sem jim hvaležen za vsa njihova prizadevanja”.
Odpuščanja kot vzvod za dvig delnic
V zadnjem času so se velika tehnološka podjetja znašla v finančnih težavah, kar je povzročilo tudi odpuščanja na širokem spektru. Kljub temu pa se zdi, da odpuščanja v nekaterih primerih prinašajo pozitivne rezultate na borzi, saj se je vrednost delnic nekaterih podjetij, kot so Alphabet, Spotify, Salesforce in Zoom, po odpuščanjih povečala.
Mnogi strokovnjaki menijo, da bi se trend odpuščanja in s tem povezan dvig delnic lahko nadaljeval tudi v letu 2023. Daniel Ives, analitik pri podjetju Wedbush, je za Forbes pojasnil, da so odpuščanja “prvi velik korak k stabilizaciji delnic, ki se borijo s težavami”, zlasti po ambicioznih zaposlitvah med pandemijo.
Vendar pa dvig delnic po odpuščanjih ni nujno vzdržen na dolgi rok, saj lahko prinese tudi negativne posledice, kot so zmanjšana inovativnost, slaba zavzetost zaposlenih in poslabšanje ugleda podjetja. Kljub temu pa se zdi, da se investitorji osredotočajo na kratkoročne rezultate in koristi, ki jih prinašajo odpuščanja, saj se podjetja osredotočajo na zmanjšanje stroškov in povečanje učinkovitosti.