Po mnenju nekaterih najbogatejših ljudi na svetu je to ključ do uspeha, rasti podjetij in z malo sreče tudi do milijonov ali celo milijard. Najbogatejši ljudje ne preživijo skoraj nič časa na kavču, gledajoč ure in ure televizijskih oddaj ali maratone serij.
Vsi ti uspešni ljudje imajo nekaj skupnega – običaje in PRAVILA, ki jih pogosto tudi omenjajo v intervjujih. Bogati ljudje se izogibajo zapravljanju časa in raje vlagajo svoj prosti čas v branje knjig, blogov in novic, ki jim pomagajo širiti obzorja.
Bill Gates, Elon Musk, Obama in Steve Jobs so znani po svoji ljubezni do branja
Choncé Maddox, strokovnjakinja za produktivnost, pravi: “Ni skrivnost, da uspešni ljudje veliko berejo. Zdi se, da povprečen milijonar prebere dve ali več knjig na mesec.” Branje blogov, novičarskih spletnih strani, časopisov, leposlovja in strokovne literature v prostem času, omogoča da pridobimo znanje in spodbude za naše življenje. Danes lahko sledimo temu nasvetu tudi med gibanjem, zahvaljujoč odličnim zvočnim knjigam in podcastom.
Preučil je 200 milijonarjev
Raziskava Thomasa Corleyja, ki temelji na opazovanju vedenja več kot 200 milijonarjev, je pokazala, da večina teh bogatašev ne gleda redno televizije, ampak raje izkoristi svoj prosti čas za branje knjig, zvočnih knjig, blogov ali novičarskih spletnih strani. Kako lahko običajni ljudje najdejo čas za branje in informiranje? Tu nastopi 5-urno pravilo, ključ do uspeha, ki ga uporabljajo Bill Gates, Warren Buffett, Oprah Winfrey, Elon Musk, Mark Cuban in Jack Ma.
Kaj je 5-urno pravilo?
Pravilo je delo intelektualnega genija ustanovitelja Empacta, Michaela Simmonsa. Gre za preprost nasvet: ne glede na to, kako zaposleni ste ali koliko težav morate rešiti čez dan, pomembno je, da si vsak dan vzamete eno uro za branje in učenje, vključno z zvočnimi knjigami. Tako boste imeli na voljo skupno 5 ur za vsak delovni teden. Simmons pravi, da to prakso uporabljajo najuspešnejši ljudje že od časov Benjamina Franklina.
Tri ključne točke 5-urnega pravila:
- Branje: lahko začnete s 30 minutami, če vam je ena ura preveč, a vedno imejte knjigo pri roki in izkoristite proste trenutke za branje namesto družabnih omrežij ali gledanja televizijskih serij.
- Razmišljanje: pomembno je ne le brati, temveč tudi razmišljati o prebranem, slišanem ali odkritem, zapisati svoje misli in analizirati, kako so lahko koristne za doseganje želenega uspeha. Postavite si tri vprašanja o pridobljenem znanju in poiščite odgovore.
- Eksperimentiranje: branje je šele začetek in nič ne pomeni, če naučenega ne boste uporabili. Pomembno je, da preizkusite svoje ideje, tudi če se zdijo nore. Učite se iz napak in nadaljujte z eksperimentiranjem, dokler ne dosežete želenega cilja.