Ministrstvo za pravosodje v ZDA preiskuje kitajsko podjetje ByteDance, lastnika aplikacije TikTok, zaradi domnevnega vohunjenja za ameriškimi novinarji. Preiskava sledi priznanju podjetja, da so zaposleni neupravičeno pridobili podatke ameriških uporabnikov, vključno s podatki novinarjev.
So res povezani s kitajsko vlado?
ByteDance, s sedežem v Pekingu, naj bi bil tesno povezan s kitajsko vlado. Preiskava poteka v trenutku, ko Bela hiša zaostruje svoje stališče do TikToka zaradi pomislekov glede nacionalne varnosti. Strahovi vključujejo zbiranje podatkov o Američanih, vohunjenje, spodkopavanje demokratičnih institucij in spodbujanje zasvojenosti z internetom med mladimi.
Prodati ali ugasniti …
Bidenova administracija je zahtevala, naj ByteDance proda aplikacijo TikTok ali se sooči z morebitno prepovedjo po vsej državi. ByteDance upa, da bo Odbor za tuje naložbe v ZDA (CFIUS) odobril njihove načrte za poslovanje v državi, medtem ko ostanejo lastniki podjetja.
Vendar se zdi, da Bela hiša hitro premika v drugo smer, saj visoki uradniki vse bolj menijo, da je izbris aplikacije edina sprejemljiva pot naprej. Podjetje ByteDance trdi, da njihov varnostni predlog, ki vključuje shranjevanje podatkov Američanov v ZDA, zagotavlja najboljšo možno zaščito uporabnikov.