Shou Zi Chew je izvršni direktor družbe TikTok. Star je 40 let, prihaja iz Singapurja in je pričal pred ameriškim kongresom, da bi odgovoril na vprašanja o varnosti platforme. Zdi se, da je kongres med sestankom ponovil svoje stališče: za TikTok v ZDA ni več prostora.
Postopek pred ameriškim kongresom je obvezen korak za vse velike tehnološke družbe. Zgodilo se je tudi Shou Zi Chewu, izvršnemu direktorju podjetja TikTok. Njegov obraz je bil do prejšnjega tedna skorajda skrit. Potem pa se je pojavil videoposnetek. Pred dvema dnevoma se je pojavil v feedu 8,6 milijona ljudi, da bi z uradnega profila TikToka sporočil dve stvari: prva je bila, da je skupnost v ZDA dosegla 150 milijonov uporabnikov, druga pa, da bo kmalu imel soočenje s kongresom neposredno v Washingtonu.
Blokada po celi državi
Vprašanje je zdaj dobro znano. TikTok se v ZDA sooča z vrsto prepovedi, ki jih je spodbudil predvsem en dejavnik: njegova domnevna povezanost s pekinško vlado. Zdaj je TikTok prepovedan zaposlenim v zveznih agencijah, preiskuje ga FBI, zdaj pa kongres resno razmišlja, da bi ga blokiral po vsej državi. Zato se je Shou Zi Chew v Washingtonu srečal s člani kongresa in odgovoril na vrsto vprašanj o varnosti Tiktoka. Srečanje, ki je po približno dveh urah dalo jasno vedeti, da bo izid katastrofalen.
Povezava med storitvijo TikTok in kitajsko vlado?!
Med kongresnim zaslišanjem je bilo obravnavanih veliko tem, več članov kongresa pa je Shou Zi Chewu postavljalo vprašanja. Prva razlika med tem srečanjem in (zgodovinskim) srečanjem z Markom Zuckerbergom leta 2018 je v pripravljenosti politikov, ki so postavljali vprašanja. Če so leta 2018 naokoli letela absurdna vprašanja, kot je “Če nihče ne plačuje članarine, kako zagotavljate storitev?”, so bila tukaj vprašanja v povprečju bolj ostra in jih je bilo zato težje brzdati.
Številna vprašanja so se vrtela okoli odnosa med TikTokom in kitajsko vlado. Kljub odgovorom Shou Zi Chewa se je pojavilo več točk, ki so platformo spravile v težave zaradi obtožb kongresa. Shou Zi Chew je vodja podjetja TikTok Global, ki upravlja platformo TikTok zunaj Kitajske. Ta oddelek s sedežem v Los Angelesu ima drugačno strukturo in vodstvo kot ByteDance, kitajski tehnološki imperij s 150.000 zaposlenimi, ki je ustvaril TikTok (in CapCut). Ena od prvih stvari, ki so jih člani kongresa poskušali ugotoviti, je bilo razmerje med Shou Zi Chewom in TikTokom.
Kdo je Shou Zi Chew
Star je 40 let, prihaja iz Singapurja, bil je eden prvih zaposlenih v podjetju ByteDance, v njem je delal deset let in bil tudi na vrhu podjetja ByteDance. Ko ga je Michael G. Burgess (Republikanska stranka) vprašal, s kom je pripravil to srečanje, je Chew odgovoril, da je vse naredil s svojo ekipo v Washingtonu. A nato ni zanikal, da so sporočila in nasveti prihajali tudi s Kitajske: “Moj telefon je poln dobrih želja in nasvetov z vsega sveta.«
Stališče članov kongresa je bilo jasno. Vsa vprašanja, ki so jih zastavili Chewu, lahko strnemo v eno samo stališče, ki se med zaslišanjem ni spremenilo: »TikTok je trojanski konj, ki ga kitajska vlada uporablja za pridobivanje podatkov iz Združenih držav.« Chew je vedno zanikal stike s kitajsko komunistično partijo: »Nikoli nisem srečal nobenega partijskega uradnika.«
Projekt Teksas ali kako se poskuša TikTok zavarovati
Za zdaj je linija spletnega mesta družabnega omrežja izključno obrambna. Chew je na srečanju s kongresom zagovarjal projekt Teksas, načrt, ki ga je podjetje razvilo skupaj z Odborom za tuje naložbe v ZDA (CFIUS) za vzpostavitev pregledne infrastrukture IT, v kateri bodo shranjeni podatki uporabnikov, in sicer tako, da se zaposlenim v podjetju ByteDance onemogoči dostop. V skladu s sporazumi naj bi celoten projekt spremljala skupina pod vodstvom ZDA. Ob teh priložnostih je Chew omenil tudi tekoče sodelovanje z Oraclom, enim najpomembnejših (in zgodovinskih) ameriških velikih tehnoloških podjetij.
Projekt Texas nekoliko spominja na projekt Clover, načrt, ki se je začel izvajati v Evropski uniji na področju upravljanja podatkov: gre za načrt izgradnje treh podatkovnih centrov, v katerih bi hranili podatke evropskih uporabnikov (trenutno so vsi v Združenih državah Amerike). Odgovori o projektu Teksas pa so pokazali še en element. Ne glede na to, kako se bo projekt razvijal, naj bi imeli na tej stopnji inženirji podjetja ByteDance še vedno kanale za dostop do podatkov uporabnikov zunaj Kitajske.