Osupljive nove fotografije od Norfolka do severnega Yorkshira in škotske obale prikazujejo fluorescentne zelene in rožnate žarke, ki so v minulih dneh osvetlili nočno nebo in navdušili ljudi. Tovrstni izbruhi pa ne prinesejo samo prekrasnega dogajanja na nebu, temveč tudi nekaj težav, predvsem v telekomunikacijah.
Kaj je Aurora borealis?
Aurora borealis, znana tudi kot severni sij, je naravni svetlobni pojav, ki se navadno pojavlja v polarnih predelih blizu severnega magnetnega pola. Ta čarobni nebesni ples barv je posledica trkov nabitih delcev iz sončevega vetra z molekulami zemeljske atmosfere, predvsem z dušikom in kisikom.
Ko delci iz sončevega vetra dosežejo Zemljo, jih njeno magnetno polje usmeri proti magnetnim polom. Ko te nabite delce dosežejo višje plasti atmosfere, pride do trkov z molekulami zemeljske atmosfere, pri čemer se sprosti energija v obliki svetlobe. Različne barve severnega sija so posledica trkov z različnimi vrstami molekul v atmosferi. Najpogosteje se pojavljajo zelene in rdeče barve, včasih pa tudi vijolične, modre in rožnate odtenke.
Aurora borealis se pojavlja predvsem v območju znanem kot auroralni oval, ki obsega številne države vključno z Islandijo, Norveško, Švedsko, Finsko, Kanado in Aljasko. Severni sij je najbolj opazen v obdobju od septembra do marca, ko so noči najdaljše in najtemnejše. V tem času je tudi sončna aktivnost največja, kar povečuje možnosti za opazovanje tega spektakularnega fenomena.
Wait patiently all evening for the frontal wave to clear 🌧️, leaving a spectacular display of the aurora here in south Norfolk – arguably the best display I’ve seen by eye this far south (52.5°N) #AuroraBorealis #northernlights pic.twitter.com/5yKJMhPJeB
— Dan Holley (@danholley_) March 24, 2023
Zelo obsežna sončna nevihta
V Veliki Britaniji in ob škotski obali so bili prejšnji teden priča spektakularnemu prikazu severnega sija. Odteknki električno rožnate in zelene barve so osvetlili večerno nebo nad Norfolkom, Middlesbroughom in Wiltshirom (kjer se nahaja Stonehenge).
Čeprav lahko CME ustvarijo sijaje, ki so na nebu videti lepo, pa takšen dogodek, ki ga povzroči “sončna nevihta” lahko pomeni motnje v energetskih sistemih zemeljskih satelitov v vesolju in v telekomunikacijah … Meteorološki urad je ta izbruh opisal kot nevihto G3, kar pomeni “močno” sončno nevihto, ki lahko vpliva na energetske sisteme in delovanje vesoljskih plovil, vključno s težavami z orientacijo. Navedel je: “Nastala je zmerna geomagnetna nevihta (G3), ki je verjetno posledica udara koronarnega izliva mase (CME), ki je 20. marca zapustil Sonce.
Severni sij, ali aurora borealis, se največkrat pojavlja v območju znanem kot auroralni oval. Ta območje obsega bližino severnega magnetnega pola in vključuje številne države v visokih zemljepisnih širinah. Med državami, kjer se severni sij najpogosteje pojavlja, so:
- Islandija
- Norveška
- Švedska
- Finska
- Kanada (predvsem severni del države in pokrajina Yukon)
- Združene države Amerike (predvsem Aljaska)
V Veliki Britaniji je sicer možno opazovati severni sij, vendar pa so možnosti za njegovo opazovanje manjše v primerjavi z državami, ki se nahajajo bližje severnemu magnetnemu polu. Kljub temu pa lahko v določenih okoliščinah, zlasti med zelo močnimi geomagnetnimi nevihtami, tudi v Veliki Britaniji uživamo v lepoti tega naravnega čudeža.