Največja množična prijava doslej: Clearview AI uporabnikom brez privolitve ukradel 30 milijard fotografij in ustvaril policijsko podatkovno zbirko
Neskončna kartoteka
To je vzporedni svet, v katerem vsaka naša fotografija na Facebooku konča v rokah policije, kar ustvarja skoraj neskončno kartoteko. Ah, ne. To ni vzporedni svet: to je naš svet. Dogaja se zares, in sicer s pomočjo umetne inteligence Clearview. Minilo je že šest let, odkar je to sporno podjetje zbralo nič manj kot 30 milijard fotografij s Facebooka in drugih družabnih omrežij, ne da bi kogar koli vprašali za privolitev. Rezultat? Vsi smo potencialno pod budnim očesom organov pregona, tudi če nismo storili ničesar narobe.
Vseprisotno oko
Glavni izvršni direktor podjetja Clearview AI Hoan Ton-That je priznal, da je zbiral fotografije brez privolitve uporabnikov. Razlog? Da bi ustvarili ogromno zbirko podatkov za obrazno prepoznavanje, ki bi bila policiji v pomoč pri iskanju in seveda prepoznavanju storilcev kaznivih in nasilnih dejanj. Vendar ta tehnologija predstavlja tudi resno tveganje za zasebnost in je zaradi napak pri prepoznavanju obrazov že povzročila neupravičene aretacije. Tudi pomisleki glede zasebnosti niso ostali neopaženi. Facebook, zdaj Meta, je družbi Clearview že leta 2020 poslal pismo o prekinitvi in prepovedi ter jo obtožil kršenja zasebnosti uporabnikov. Od leta 2017 je bil vpogled v zbirko podatkov opravljen že več kot milijonkrat.
Ko fotografija enkrat konča na spletu … Ne morete zapreti ograje, ko so voli že pobegnili. Ko se fotografija enkrat znajde v policijski zbirki podatkov, ki jo zagotavlja Clearview, imajo vpletene osebe le malo možnosti, da jo odstranijo. Zaradi razdrobljenih zakonov o zasebnosti po vsem planetu in slabega usklajevanja med državami je “čiščenje” kartoteke in redčenje tega velikanskega nadzornega plašča praktično nemogoče.
Globalna policijska država
V zadnjih dveh letih so številne skupine za digitalne pravice (predvsem Fight for the Future in Electronic Frontier Fund) zahtevale prepoved uporabe umetne inteligence Clearview s strani policije. Kljub temu se množična uporaba nadaljuje, skupaj z zveznimi testi, za katere pa ni najbolj jasno, kdo jih je odobril.
Zaradi tehnologije so (smo) vsi pod nadzorom, tudi tisti, ki menijo, da nimajo česa skrivati. Poleg tega se lahko zakoni sčasoma spremenijo, tako da se zakonita dejanja spremenijo v nezakonita, ljudje pa so izpostavljeni nevarnosti aretacije ali družbene marginalizacije, tudi za nazaj. Mehanizem, ki ga je uporabilo ameriško podjetje, je tako razširjen, da “zadene” tudi tiste, ki se ne odločijo objaviti svojih fotografij na spletnem mestu družbenega omrežja. Dovolj je biti na fotografiji s prijatelji, pa se biometrični odtis obraza znajde v policijski kartoteki Clearview.
Izven nadzora
Gre za velikansko vprašanje, ki ga po krivem podcenjujejo celo mediji, ki so tako pozorni na vprašanja digitalnih pravic … Razširjena uporaba umetne inteligence Clearview odpira pomembna vprašanja o zasebnosti, množičnem nadzoru in državljanskih pravicah, ki jih je treba obravnavati, da bi zaščitili svobodo in varnost ljudi.