Čelada za navidezno in razširjeno resničnost, ki stane 3000 evrov, je označena kot osebna naprava, ki bo nadomestila naše pametne telefone.28. april 2023, je bil za Apple pomemben datum: 28. aprila pred 20 leti, leta 2003, je podjetje iz Cupertina v Kaliforniji predstavilo trgovino iTunes Music Store, digitalno glasbeno trgovino, ki je skupaj s spremljevalcem iPodom iz leta 2001 spremenila paradigmo glasbene industrije. Nekaj let pozneje je trgovina izgubila oznako Music in postala bolj razširjena trgovina z digitalnimi vsebinami: videoposnetki, filmi in aplikacijami. Medtem se je spremenil referenčni predmet: prišel je iPhone, nominalno telefon, v resnici pa nova vrata do vsestranskih informacij in zabave. In to je datum, ki nas zanima danes, 9. januar 2007: medtem ko je Steve Jobs na odru žongliral in vedel, da ima asa v rokah, so se nekje drugje – v Applovih raziskovalnih in razvojnih centrih – že spraševali: kaj sledi? Kajti če ste na vrhu – in takrat je bil to šele začetek poti do najbolj kapitaliziranega podjetja na svetu – in želite tam ostati, je potrebnih najmanj deset let načrtovanja. Ko se bo 5. junija začela letna konferenca razvijalcev WWDC 2023, bodo tisti, ki so bili takrat v laboratoriju, na odru povedali, kaj Apple načrtuje za upokojitev iPhona.
Imenovali se bodo Apple Reality Pro, šlo pa bo za vizirje za mešano navidezno in razširjeno resničnost. O njih govorimo že več let, novinar agencije Bloomberg pa nam je v zadnjih dneh posredoval še nekaj elementov za ugibanja. To naj bi bila “ena najbolj senzacionalnih predstavitev izdelkov v zgodovini”.
Reality Pro se uradno pripravlja že dobrih sedem let. Načrtuje se obdobje po pametnih telefonih, torej iskanje verodostojne zamenjave za tehnološki objekt, ki je v manj kot 20 letih sposoben osvojiti ves planet. Za Apple to pomeni tudi prehiteti konkurenco.
Ob predpostavki, da bo javnost sploh usmerila pozornost na predmet, pravzaprav na vizirje, za katere trenutno ni nobene potrebe (pa tudi za iPhone ne) in ki bi nadomestili ustaljene vsakodnevne prakse, ki jih izvajamo s pametnim telefonom: brskanje po spletu, uporaba aplikacij in videoiger, gledanje filmov in televizijskih serij, načrtovanje dneva, pregledovanje e-pošte in upravljanje družbenih omrežij ter na splošno delo. V ozadju ostajata zgodovinski neuspeh Googlovih očala Glass in nedavni neuspeh Meta Metaverse. Manjka namreč t. i. ubijalska aplikacija, tista storitev ali vsebina, ki bi iz novega pripomočka, ki po ocenah stane 3.000 dolarjev, naredila pravi predmet poželenja. To so cene, o katerih govorimo v tem trenutku, cena, zaradi katere si ni mogoče predstavljati, da bi Reality Pro takoj postal množični pojav (enako velja na primer za Meta Quest Pro).
Novi vizirji bodo prišli z različnimi tehnološkimi specifikacijami in namensko programsko opremo različnih vrst. Tukaj je seznam teh funkcij, ki ga je sestavil Bloombergov insajder.
- Možnost izvajanja večine aplikacij za mešano resničnost (virtualno in razširjeno), ki so že na voljo za iPad. Knjiga, fotoaparat, stiki, FaceTime, datoteke, prostoročno oblikovanje, dom, pošta, zemljevidi, sporočila, glasba, opomniki, fotografije, opomniki, Safari, akcije, televizija in vreme.
- Nova aplikacija za dobro počutje, ki se osredotoča na meditacijo, s poglobljeno grafiko, sproščujočimi zvoki in glasovnimi vložki.
- Možnost zagona več sto tisoč aplikacij za iPad, ki so jih razvile tretje osebe.
- Nov portal za gledanje športnih dogodkov v navidezni resničnosti, ki je del Applovega prizadevanja za prenos tekem in novic v živo.
- Velik poudarek na videoigrah, vključno z vrhunskimi naslovi obstoječih razvijalcev tretjih oseb za druge naprave Apple.
- Funkcija za uporabo gledalcev kot zunanjega monitorja za računalnik Mac.
- Napredne videokonference in virtualne sejne sobe z realističnimi avatarji.
- Nova orodja za sodelovanje prek aplikacije Freeform, ki uporabnikom omogočajo delo na virtualnih tablah in skupen pregled gradiva.
- Nova izkušnja Fitness+, osredotočena na virtualno resničnost za vadbo med nošenjem vizirja. – Okolje za gledanje videoposnetkov in filmov, medtem ko se potopite v virtualno okolje.
- Uporabniki bodo lahko vizir uporabljali na različne načine, z ročnim upravljanjem, upravljanjem, povezanim z gibanjem oči, ali upravljanjem na podlagi Siri.
Vse to ob upoštevanju dejstva, da bodo razvijalci zunaj podjetja prišli do novih zamisli, pri čemer bodo uporabljali razvojno programsko opremo, povezano z vizualizatorjem, ki bo prav tako predstavljen med konferenco WWDC. In v upanju, da se bo ustvaril trg, ki bo povabil najboljše programske hiše, da se vključijo, porabijo čas in sredstva.
Zunanja baterija?!
Še zadnja podrobnost, ki pa ni ravno neverjetna “še ena stvar” Steva Jobsa. Vizir za 3000 dolarjev bo imel zunanjo baterijo! Izbira, da bi baterijo v slogu MagSafe za iPhone dali v žep, je povezana z željo, da bi bil vizir čim lažji, ne da bi se zaradi tega odpovedali določeni avtonomiji uporabe. Na ta način bo torej vizir – kljub temu, da je samostojen, tj. da ga ni treba povezati z računalnikom ali konzolo, da bi oživil čarobnost navidezne resničnosti – imel kabel, ki bo potekal od glave do žepa. Celotna stvar ne bo zagotavljala več kot dve uri delovanja, saj bodo čip M2 in dva zaslona 4K (po en v vsakem očesu) za pravilno delovanje potrebovali veliko energije. Za vse ostalo naj bi bil vizir izdelan iz stekla in ogljikovih vlaken, imel ducat senzorjev in kamer, ki omogočajo sledenje gestam rok in gibanju oči, ter končno dva vhoda na krovu, USB-C za prenos podatkov in nov magnetni vhod za trdno pritrditev baterije na čelado.