Esa in Nasa spremljata tiste, ki bi nas lahko zadeli. Skupno je to kar 1.449 objektov.
8. marca 2023 je bilo v razvrstitev Evropske vesoljske agencije (ESA) uvrščenih 1.167.079 asteroidov, o katerih obstajajo podatki o orbiti, skoraj vsi v pasu med Marsom in Jupitrom. Od tega jih 31.385 (poleg 119 kometov) spada v kategorijo Nea (Near-Earth Asteroids), tj. z orbitami, po katerih so od Sonca oddaljeni nekaj manj kot 200 milijonov kilometrov oziroma približno 20 milijonov kilometrov od Zemlje. Med njimi je 1.449 potencialno nevarnih, tj. z zelo majhno ali časovno zelo oddaljeno verjetnostjo trka v naš planet, ki pa je ne moremo šteti za ničelno.
Najnevarnejši
Katerih deset pa je po podatkih agencije Esa najbolj nevarnih?! (celoten seznam najdete tukaj). Na prvem mestu je 2023DW, za katerega obstaja verjetnost ena proti 700, da bo trčil v Zemljo. Vendar strokovnjaki pravijo, da gre za predhodne podatke in da se bo, kot se je v preteklosti že zgodilo z drugimi telesi, ko bodo na voljo natančnejši podatki, njegova nevarnost močno zmanjšala. Na drugem mestu je 2001VB, ki se zdi veliko nevarnejši, saj je datum bližnjega srečanja naslednji 23. julij (ob 9.16 po našem času), vendar je verjetnost trka le 1 proti 356 milijonom, kar je res zelo malo.
Primerjave
Vsi ti objekti so zelo majhni, s premerom do približno 400 metrov, velika večina pa ima premer nekaj deset metrov. Za primerjavo: krater Meteor v Arizoni je nastal pred 50-60 tisoč leti zaradi trka kovinskega asteroida s premerom 100 metrov, ki je povzročil 180 metrov globoko luknjo s premerom 1300 metrov. Tisti, ki je 15. februarja 2013 eksplodiral 30 kilometrov visoko nad sibirskim nebom v Čeljabinsku (povzročil je približno 1 500 lažjih poškodb zaradi razbitih steklenih črepin zaradi zračnega premika eksplozije z energijo, primerljivo z energijo 35 atomskih bomb, kot je bila tista v Hirošimi), je imel premer 20 metrov in tehtal 13.000 ton.
Asteroid Bennu
Asteroid Bennu je uvrščen na poseben seznam, ker je zaradi svoje velikosti veliko bolj nevaren, čeprav je datum morebitnega trka več stoletij v prihodnosti. Ima premer približno 500 metrov in je znan po svoji visoki rotacijski hitrosti. Ta asteroid se vrti okoli svoje osi vsakih 4,3 ure. Po novih študijah bi bil najverjetnejši datum trka Bennuja določen na 24. september 2182 z verjetnostjo 1 proti 2.700, kar pomeni 99,963-odstotno verjetnost, da bo asteroid preletel zelo blizu našega planeta.
Med Neo in Pho
Tudi NASA ima svoj seznam potencialno nevarnih asteroidov (ki ga imenuje Neo, Near-Earth Objects, vključno z asteroidi in kometi). Med njimi so tudi Pho (Potencialno nevarni objekti), ki imajo premer vsaj 140 metrov in se po tirnicah približujejo Zemlji na razdaljo do 7,5 milijona kilometrov. Nasa trenutno vodi seznam 2.990 Pho. Za nevarnost pa ni potrebna le razdalja približevanja, temveč mora obstajati tudi možnost, da se ravnina tirnice asteroida seka z zemljino.
Kako se lahko branimo?
Kako se poleg seznama opazovanih objektov lahko zaščitimo pred objektom, ki nas bo zagotovo zadel? Da ne bi končali kot dinozavri, ki jih je pred 66 milijoni let zadel asteroid s premerom 10 kilometrov, so vesoljske agencije začele izvajati več eksperimentalnih programov. Znanstveniki menijo, da izstrelitev rakete z jedrsko konico na asteroid ne bi imela večjega smisla; poleg tega, da bi bila nevarna, bi bila tudi kontraproduktivna. Najboljša zamisel je, da asteroid, četudi le malo, odklonimo z njegove orbite. V bistvu ga potisnemo malo vstran. Nasina misija Dart je 26. septembra 2022 prvič uspela spremeniti orbito Dimorfosa, majhne skale, ki kroži okoli asteroida Dydimos, s čimer je dokazala, da je ta sistem lahko uspešen. Leta 2026 bo NASA izstrelila nov infrardeči vesoljski teleskop Neos (Near-Earth Object Surveyor), ki bo imel nalogo olajšati odkrivanje teh potencialnih nevarnosti. Agencija Esa načrtuje misijo Neomir leta 2030 z enakimi cilji.