Dvignite roko, če še nikoli niste slišali za prednosti kozarca vroče (ne vrele!) ali mlačne vode, ki jo spijete zjutraj, po možnosti na prazen želodec in morda z nekaj kapljicami limone. Veliko je ljudi, ki se temu majhnemu vsakodnevnemu obredu ne odrečejo, ne le takoj, ko se zbudijo, temveč tudi vedno, ko lakota potrka na želodec.
Vsak dan, ne da bi bili preveč pozorni, pijemo vodo, da bi potešili žejo. V praksi v svojem življenju porabimo približno 600-kratnik svoje telesne teže (2 litra na dan pri povprečni življenjski dobi 65 let in povprečni telesni teži 70 kg).
Zadovoljevanje telesnih potreb po vodi je torej nepogrešljiva vsakodnevna potreba, po nekaterih študijah pa kozarec vode, ne nujno vroče, pred obrokom pomaga tudi pri hujšanju.
Zakaj je vroča voda dobra za vas?
Prvič, zagotavlja ustrezno hidracijo, ki je potrebna za pravilno delovanje vseh organskih funkcij, vključno s termoregulacijo, presnovnimi dejavnostmi in neštetimi celičnimi kemičnimi reakcijami, kot so encimske reakcije. Poleg tega pospešuje prebavo, aktivira presnovo, spodbuja čiščenje in s tem izločanje odpadkov in toksinov ter izboljšuje cirkulacijo.
Voda namreč vzdržuje konstanten volumen krvi in omogoča krvni obtok, ki je bistven za delovanje vseh organov in tkiv v telesu. Glede na študije je voda tudi sama po sebi odlično sredstvo za hujšanje, vendar je lahko še učinkovitejša, če jo obogatimo z limoninim sokom.
Vroča voda in limona sta namreč odlična zaveznika za razstrupljanje telesa in pravilno delovanje črevesja. Na ta način se združijo hranilne lastnosti limone in temeljno delovanje vode.
Tudi ajurvedska in tradicionalna kitajska medicina trdita, da pitje vroče vode prinaša koristi za zdravje, od katerih so nekatere znanstveno podprte, druge pa ne.
Kitajska medicina meni, da je topla ali mlačna voda bistvena za ohranjanje ravnovesja v telesu. Zato spodbuja uživanje kozarca vroče vode zjutraj, ki pomaga reaktivirati prebavni sistem in izboljšati cirkulacijo. To temelji na teoriji, da povečana prekrvavitev pomaga pri odstranjevanju odpadnih snovi iz telesa.
Ali vas vroča voda naredi vitke?
Voda je nujna za življenje in preživetje, saj je osnova za vse organske reakcije. Dejansko je naše telo sestavljeno iz približno 60 % vode. Od tega je 75 % vode v mišicah in notranjih organih, 10 % v maščobnem tkivu in 3 % v skeletu. Količina vode se nato spreminja glede na starost in spol. Največja je pri otrocih, v odrasli dobi pade na 60 %, pri starejših pa se še dodatno zmanjša.
Pravilna hidracija je zato nujna za ohranjanje zdravja. Nedvomno spodbuja tudi občutek sitosti, saj zaradi razširitve želodca zmanjša količino zaužite hrane, če pa govorimo o hujšanju, med pitjem tople vode in hujšanjem ni neposredne povezave.
Kar omogoča izgubo odvečnih kilogramov, je nizkokalorična, pravilna in uravnotežena prehrana, ne glede na to, ali pijete vročo, hladno ali mlačno vodo.
Kljub temu je skupina raziskovalcev v reviji Obesity objavila študijo, katere namen je bil raziskati povezavo med vodo in izgubo telesne teže. V raziskavo so vključili 84 debelih odraslih oseb in jih razdelili v dve skupini: v prvi so morali pol ure pred glavnim obrokom spiti pol litra vode, v drugi pa so si morali predstavljati, da je njihov želodec pred obrokom poln. Po treh mesecih so ugotovili, da so tisti, ki so pred glavnim obrokom spili pol litra vode, v povprečju izgubili 1,3 kg več kot tisti, ki so se obroka lotili brez predhodnega pitja. Glede na študijo bi torej pol litra vode, zaužite pred vsakim glavnim obrokom, lahko pomagalo zmanjšati telesno težo.
Pitje velike količine vode se pogosto priporoča pri shujševalnih dietah, vendar je še vedno malo sistematičnih študij, ki bi šle v to smer. Raziskava, objavljena v reviji Journal Clin. Endocrinol. Metab. je opazovala vpliv vode na porabo energije pri 14 zdravih osebah z normalno telesno težo (sedem moških in sedem žensk). Ugotovljeno je bilo, da je pitje 500 ml vode povečalo hitrost presnove za 30 %. Zaključek je bil, da bi pitje 2 litrov vode na dan povečalo porabo energije.
Čeprav ima naš organizem vzpostavljene zelo učinkovite mehanizme za uravnavanje izgube in vnosa vode, je pitje prave količine zelo pomembno. Namesto da pijemo veliko v upanju, da bomo shujšali, je zato bolj smiselno piti, da se bomo dobro počutili in se izognili posledicam dehidracije. Upoštevati je treba tudi, da ima lahko pitje več vode, kot je potrebno, neželene učinke, zlasti če imate težave s srcem ali ledvicami.
Prednosti vroče vode
Če voda pri katerikoli temperaturi spodbuja splošno dobro počutje, ima pitje vroče vode številne dodatne koristi za zdravje.
Ljudska medicina in medicinski viri iz preteklosti so polni opisov, kako lahko vroča voda izboljša zdravje, vendar so sodobne znanstvene raziskave šele začele preučevati njene resnične koristi. Z drugimi besedami, raziskave o koristih vroče vode so še vedno omejene, zato jih mora znanstvena skupnost še dodatno raziskati. Oglejmo si nekatere od njih.
Pomaga pri prebavi
Če ne pijete dovolj vode, vaše črevesje absorbira večino vode v hrani. To povzroča dehidracijo in otežuje peristaltiko, tj. gibanje črevesja, ki omogoča prebavo in izločanje blata. Neposredne posledice so zaprtje, pojav hemoroidov in napihnjenost črevesja. Pitje tople vode pomaga hitreje razgraditi hrano kot hladna voda in olajša redno peristaltiko. Poleg tega širi krvne žile v črevesju in pospešuje prebavo. Po podatkih študije, ki jo je leta 2008 izvedla Univerza v Attikonu (Grčija), lahko pitje tople vode zmanjša tudi nelagodje, ki ga povzroča gastroezofagealni refluks. To je motnja, ki se pojavi, ko je ventil, ki povezuje želodec in požiralnik, oslabljen in se želodčna kislina vrača v požiralnik.
Razstrupljanje
Pitje tople vode lahko pomaga pri razstrupljanju telesa. Z znojenjem se poveča telesna temperatura, zato se skozi kožo izloči več toksinov. Razstrupljanje je zapleten mehanizem, pri katerem jetra spremenijo kemično naravo številnih toksinov, ledvice pa jih filtrirajo iz krvi v urin. Nekatere toksine je mogoče zlahka odstraniti, pri nekaterih pa je to težje. Uživanje vode izboljša delovanje jeter in ledvic ter olajša izločanje odpadnih snovi iz telesa. Ne obstajajo neposredne študije, ki bi trdile, da razstrupljanje pospešuje vroča voda. Vendar je kitajska študija iz leta 2016, ki je bila izvedena z namenom spremljanja ravni težkih kovin v krvi prebivalcev nekaterih delov Kitajske, odkrila sledi teh snovi v vzorcih znoja in urina, pri čemer je bila koncentracija v znoju višja. Potenje bi bilo torej potencialna metoda za odstranjevanje toksinov v telesu.
Izboljša cirkulacijo
Vroča voda je vazodilatator, zato širi krvne žile in izboljšuje cirkulacijo. To lahko pomaga tudi pri sproščanju mišic in zmanjševanju bolečin. Čeprav še ni študije, ki bi neposredno povezovala vročo vodo s trajnim izboljšanjem krvnega obtoka, lahko že kratki odmerki pomagajo izboljšati pretok krvi v mišicah in organih. Poleg tega se glede na korejske raziskave zdi, da namakanje v vroči vodi izboljšuje pretok krvi.
Spodbuja izgubo telesne teže
Kot smo videli, obstajajo raziskave, ki podpirajo hipotezo, da lahko pitje več vode pomaga pri hujšanju. Veliko je tega posledica sposobnosti vode, da poveča občutek sitosti ter spodbuja presnovo maščob in sladkorjev.
Zmanjšuje bolečine
Topla voda ne le izboljšuje cirkulacijo, temveč tudi nekoliko lajša bolečine, prav zato, ker poveča pretok krvi v bolečih predelih. Uporaba toplotnih obkladkov in vrečk z vročo vodo je pravzaprav staro babičino sredstvo za zmanjšanje bolečine, vendar se je treba zavedati, da lahko toplota poveča otekanje. Zato je treba biti zlasti pri bolečinah v mišicah previden in se posvetovati z zdravnikom. Skupina turških raziskovalcev je izvedla študijo na 60 osebah, ki so bile operirane, in ugotovila, da je pitje vroče vode pomagalo ublažiti krče v prebavilih. Študija ugotavlja, da lahko pitje tople vode ugodno vpliva na gibanje črevesja in izločanje plinov. Vendar so potrebne dodatne potrditve.
Boj proti prehladu
Obkladki s toplo vodo na sinuse lahko zmanjšajo pritisk, ki ga povzročajo prehladi in alergije. Para je zelo koristna tudi pri izboljšanju dihanja skozi nos. Tudi pitje tople vode lahko pomaga pri vlaženju sluznice in sproščanju sluzi. Britanska študija iz leta 2008 je pokazala, da si lahko s pitjem vročih napitkov olajšamo izcedek iz nosu, kašelj, boleče grlo in utrujenost. Raziskovalci so spremljali 30 ljudi s simptomi prehlada in gripe ter ugotovili, da je bil vroč napitek učinkovitejši od istega napitka pri sobni temperaturi.
Omejite stres
Skodelica vroče vode, morda napolnjena z zeliščnim čajem, pomaga obvladovati stres in zmanjšati tesnobo. Rezultati študije iz leta 2015 kažejo, da je pitje vroče vode lahko koristno pri obvladovanju stresa, zlasti ker pomaga lajšati hipertenzijo, ki je tudi posledica stresa. Vroče tekočine ogrejejo telo, pomagajo povečati pretok krvi in lahko znižajo krvni tlak. Čeprav nobena dosedanja raziskava ni prepričljivo povezala uživanja vroče vode s stresom ali lajšanjem bolečin, ljudje že od nekdaj uporabljajo obkladke, steklenice z vročo vodo in zeliščne čaje za zmanjšanje bolečin in lajšanje živčnosti.
Zaveznik živčnega sistema
Morda pomaga pri boljšem delovanju osrednjega živčnega sistema. Raziskovalci na univerzi Swansea v Angliji so preučevali negativne posledice dehidracije na telesno in duševno zmogljivost, krvni tlak in srčni utrip ter prišli do zaključka. Nekatere možganske dejavnosti so se zmanjšale, če preiskovanci niso pili dovolj vode. Ni še ugotovljeno, kako močno vpliva na osrednji živčni sistem, vendar je pitje tople vode pri preprečevanju negativnih posledic slabe hidracije morda enako učinkovito kot pitje hladne vode.
Vroča voda v prehrani
Kakšna je povezava med prehrano in vročo vodo? Najprej je treba ponoviti, da je za hujšanje treba upoštevati nizkokalorično prehrano z enostavnimi in čim manj predelanimi živili, vključno z ribami in pustim mesom; po možnosti pečenim na žaru ali na pari ter začinjenim z začimbami, zelišči in malo ekstra deviškega oljčnega olja.
Vsak dan je dobro zaužiti vsaj pet obrokov sadja in zelenjave ter dati prednost polnozrnatim žitom. Začetek dneva s kozarcem tople (ne vrele) vode, morda z nekaj kapljicami limone, na prazen želodec zagotovo ne škodi in pomaga črevesju. Sledi lahek zajtrk s polnozrnatimi kosmiči, jogurtom in sadjem.
Tudi zvečer, po večerji, še en kozarec vroče vode pred spanjem pomaga pri sproščanju in prebavi.
Vroča voda ima tudi prednost pred hladno: v želodcu ostane nekoliko dlje. Hladna voda se po drugi strani hitreje absorbira. Čeprav je to lahko koristno, če ste na dieti, študije še niso ugotovile, ali gre za pomemben in merljiv učinek.
Če povzamemo, ali zaradi vroče vode z limoninim sokom ali brez njega lahko shujšate? Ne. Nobeno živilo ne more narediti čudežev. Pomembno je zavedanje, kaj jemo in koliko jemo. Le tako lahko dosežemo trajne rezultate. Pri tem ne smemo pozabiti na redno telesno aktivnost, četudi zmerno.
Kdaj je najboljši čas za pitje vroče vode?
Po mnenju strokovnjakov je najboljši čas zjutraj na prazen želodec, tudi zato, ker med spanjem telo ni oskrbovano z vodo. Zato priporočajo pitje enega ali dveh kozarcev zjutraj, vsaj 15-30 minut pred jedjo, pa tudi pred spanjem.
Kakšna je idealna temperatura?
Po študiji teksaške univerze iz leta 2008 je optimalna temperatura (da se izognemo opeklinam), zlasti za napitke, kot sta čaj in kava, približno 58 °C.
Vendar je veliko odvisno od razmer:
- za okušanje okusov je 20 °C, saj hladna voda omrtviči celice v ustih in ne omogoča, da bi okus v celoti dojeli.
- za potešitev žeje je po neki drugi ameriški študiji 37-38 °C.
- za hitro hidracijo je po podatkih Nacionalnega centra za biotehnološke informacije (NCBI) 16 °C. Nekoliko ohlajena voda namreč spodbudi več pitja in zmanjša znojenje, kar poveča sposobnost telesa za učinkovito hidracijo.
Pravzaprav je idealna temperatura tista, ki spodbuja pitje in ohranjanje hidracije. Na koncu je to tudi stvar osebnega okusa in zdrave pameti.
Kakšna so tveganja pitja vroče vode?
Prvič, če je prevroča, lahko poškoduje sluznico ust in požiralnika. Nato bi lahko dala signal o zmanjšani žeji in povečala znojenje. Po podatkih ameriške študije pitje vroče vode zmanjšuje žejo. To je lahko negativno v primeru intenzivnega treninga in prekomernega znojenja.