Pasijon po Janezu Johanna Sebastiana Bacha spada med kánonska dela svetovne glasbene in tudi kulturne dediščine naše civilizacije. Vsaka izvedba te veličastne partiture govori o Bachovem času, hkrati pa priča tudi o občutljivosti za negovanje kulturne dediščine in ranljivosti našega časa ob razumevanju najglobljih plasti nesmrtne umetnine. Glasbena matica Ljubljana je Bachov Pasijon po Janezu uvrstila na program ob 300. letnici prve izvedbe v Leipzigu 7. aprila 1724.
Pasijon po Janezu je svetopisemsko poročilo o Kristusovem mučeništvu in smrti, ki je skozi stoletja doživelo številne literarne, likovne, gledališke in glasbene interpretacije. Ena takšnih je tudi veličasten pasijon Johanna Sebastiana Bacha, ki ga imamo za eno največjih mojstrovin baročne sakralne glasbe. Bach ga je ustvaril v začetku dolgega in plodovitega službovanja v vlogi kantorja cerkve sv. Tomaža v Leipzigu. Delo je spreminjal do konca življenja in tako lahko številne nove postavitve monumentalne stvaritve zaživijo v več različicah. Bach, ki velja za skoraj neprekosljivega glasbenega teologa, čigar glasba posega v duhovno resničnost presežnega, je delo oblikoval kot kombinacijo uglasbitev svetopisemskih besedil, večinoma iz Evangelija po Janezu, in pasijonske poezije različnih avtorjev. Izbranim vsebinam je nadel izjemno privlačno in ekspresivno glasbeno podobo. Za naše kulturno okolje je posebej zanimiv podatek, da je bil od začetka 17. stoletja naprej na veliki petek po zadnjem zboru Pasijona izvajan kratki motet Ecce, quomodo moritur iustus. V široki ponudbi motetov je Bach izbral uglasbitev našega Gallusa in tudi tokratna izvedba bo izpostavila refleksijo, premislek v veličastni umetnini, in na izbranem mestu v Bachovem Pasijonu po Janezu umestila Gallusov motet Ecce quomodo moritur iustus. To bo, po nam znanih podatkih, tudi prva tovrstna izvedba v Sloveniji.
Pri izvedbi Bachovega Pasijona po Janezu bodo sodelovali mednarodno uveljavljeni solisti in tudi izjemno izkušeni poznavalci zgodovinsko ustrezne interpretacije. Jedro baročnega orkestra bodo sestavljali slovenski glasbeniki, specialisti za staro glasbo, gostje ansambla pa bodo izkušeni tuji glasbeniki, člani svetovno znanih ansamblov za baročno glasbo.
Gallusova dvorana, 12, 15, 18 EUR (10, 12, 15 EUR)*
*za mlajše od 25, starejše od 65 let in upokojence