Predstava FUN FACT (Zanimivo dejstvo) avtorjev Primoža Bezjaka, Branka Jordana, Katarine Stegnar in estonskih kolegov Eera Epnerja, Marta Kangra in Juhana Ulfsaka v koprodukciji Bunkerja in estonskega gledališča Kanuti Gildi SAAL bo s tremi ponovitvami gostovala na švicarskem festivalu Auawirleben Theaterfestival v Bernu 25. in 26. maja, nato pa 5. in 6. julija z dvema ponovitvama na festivalu Baltoscandal v estonskem mestu Rakvere.
V septembru bo predstava FUN FACT (Zanimivo dejstvo) gostovala tudi na Draama festivalu v mestu Tartu, ki je letos evropska prestolnica kulture, kjer bodo nastopili 5. in 6. septembra, nato pa bodo s tremi ponovitvami 8., 9. in 10. septembra nastopili še v gledališču Kanuti Gildi SAAL v Talinu v Estoniji.
Bunkerjeva mednarodna koprodukcija KROG avtorjev Neje Tomšič in Nonument Group je gledališki esej, ki je nastal v okviru mednarodne mreže Stronger Peripheries: A Southern Coalition, v koprodukciji med Bunkerjem in romunskim Centrul Cultural Clujean. KROG bo gostoval prihodnji teden, 28. maja ob 19.00, v Kulturnem centru Magacin v Beogradu v Srbiji, kjer bo Neja Tomšič sodelovala tudi na mednarodni konferenci Towards Stronger Peripheries: New Coalitions and Policies of Solidatiry, jeseni pa KROG predstavljamo 25. oktobra v Alcobaçi na Portugalskem.
Bezjak, Epner, Jordan, Kangro, Stegnar, Ulfsak:
25. in 26. maj, Auawirleben Theaterfestival, Bern, Švica
5. in 6. julij, Festival Baltoscandal, Rakvere, Estonija
5. in 6. september, Draama festival, Tartu, Estonija
8., 9. in 10. september, Kanuti Gildi SAAL, Tallin, Estonija
Primož Bezjak, Branko Jordan in Katarina Stegnar so v sodelovanju z estonskimi kolegi Eerom Epnerjem, Martom Kangrom in Juhanom Ulfsakom pripravili mednarodno gledališko koprodukcijo Fun Fact (Zanimivo dejstvo), koproducenta sta Bunker in estonsko gledališče Kanuti Gildi SAAL.
Premiero je predstava Fun Fact doživela 1. decembra 2023 v Stari mestni elektrarni – Elektro Ljubljana.
Fun Fact temelji na situaciji, v kateri se, kot vedno v gledališču, postavljajo vprašanja, tokrat pa se nanje tudi odgovarja. Kaj se je zgodilo v mračni in megleni jeseni leta 1981? Koliko kentavrov je bilo ubitih med spodletelim poročnim slavjem? Kaj se je dogajalo, preden smo prišli, in kam je odšla stara gospa?
Male drame bodo pozabljene. Velike drame bodo ostale v spominu.
Vendar le, če so velike. Dovolj velike, da nam ponudijo dovolj zanimivega, o čemer se lahko sprašujemo.
»Terena nacionalnega avtorska ekipa premeteno ne zaobide, ampak ga naslovi s pozicije iskanja skupnega ali še bolje – raziskuje samo srž konstituiranja skupnega. So to nacionalne katastrofe, so to igre, so to morda ključni dogodki, ki jih prepoznamo vsi – konstrukcija zgodovinskega ali nacionalnega spomina je politično minsko polje, a gledališko morje zakladov; zgodba na zgodbo, zanimivo dejstvo na zanimivo dejstvo, dokler se v vrtincu vseh dejstev ne zavrtimo naravnost v stanje, ko nobeno dejstvo ne šteje nič več, samo še zgodbe tekmujejo, katera nas bo prepričala, katera prevzela, kateri bomo sploh prisluhnili in kdaj bomo vmes raje gledali v telefon, kjer je zanimivih dejstev – neskončno. In tako ni presenečenje, da z razmislekom o partikularnem, stopimo na teren univerzalnega – smo morda kljub nacionalnim nahrbtnikom, kljub zgodbam, ki so se zgodile, nam, naši družbi, naši državi, le vsi v istem čolnu, vsi na valu globalnih zanimivih dejstev? Ali pa morda nismo v istem čolnu, ampak v isti razburkani vodi, ki nam onemogoča, da bi se umirili in umirjeno preučili … dejstva.« Alma R. Selimović
Zasnova in režija: Primož Bezjak, Eero Epner, Branko Jordan, Mart Kangro, Katarina Stegnar, Juhan Ulfsak
Nastopajo: Primož Bezjak, Eero Epner, Mart Kangro, Katarina Stegnar, Juhan Ulfsak
Glasba in zvok: Jure Vlahovič
Kostumografija: Olja Grubić
Oblikovanje svetlobe in tehnično vodstvo: Andrej Petrovčič
Produkcija: Bunker, Ljubljana; Kanuti gildi SAAL, Talin; Eero Epner, Juhan Ulfsak, Mart Kangro
S podporo: Ministrstva za kulturo Republike Slovenije, Mestne občine Ljubljana, Evropske unije – programa Kultura premika Evropo, Cultural Endowment of Estonia, Estonian Ministry of Culture, Goethe Institute, Ridango
Neja Tomšič / Nonument Group:
KROG
gledališki esej
28. maj ob 19.00, Kulturni center Magacin, Beograd
25. oktober 2024, Alcobaça, Portugalska
Neja Tomšič je vizualna umetnica, ki so jo Opijske ladje, predstava, ki jo sama označi za vizualni esej, postavile na domači in mednarodni zemljevid tudi kot umetnico uprizoritvenih praks, ki svoje delo razvija iz minucioznih in poglobljenih raziskav. Je tudi izjemna zgodbarka in lahko iz skodelice čaja razvije naracijo, ki se pne od majhnega srka dragocene tekočine do kolonialnih in merkantilističnih premikov svetovne ureditve.
Neja Tomšič je del kolektiva Nonument Group, skupine interdisciplinarnih umetnikov, arhitektov, teoretikov, ki iz raziskav izpeljujejo umetniške akcije večinoma v javnem prostoru. Nonument definirajo kot arhitekturo, spomenike, javne prostore in infrastrukturo, katerih pomen je drugačen zaradi družbenih ali političnih sprememb. Krog je nastajal v okviru projekta Stronger Peripheries: A Southern Coalition.
Izhodiščna tema je bila: delo in sreča. Na rezidencah v Cluj-Napoci v Romuniji in v Mondainu v Italiji je Neja Tomšič skupaj s kolektivom raziskovala javne parke kot nevralgične točke javnega življenja. Izhodišče in zapik teme je konkreten park – park železniških delavcev v Cluj-Napoci, ki je preživel številne premene, Neja Tomšič pa je z različnimi metodami beleženja in raziskovanja raziskovala njegovo zgodovino in sedanjo usodo, sploh pa ostaline preteklosti, ki se plastijo v zemlji – materialne relikvije; nalagajo pa se tudi v imaginaciji in spominih ljudi ter drugih živih bitij.
Gledališki esej KROG je premiero doživel avgusta 2022 v okviru festivala Mladi levi, v Cukrarni v Ljubljani.
Avtorji: Nonument Group (Neja Tomšič, Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec)
Zasnova in scenarij: Neja Tomšič
Na odru: Neja Tomšič, Nika Grabar, Miloš Kosec
Skulpture: Martin Bricelj Baraga
Oblikovanje zvoka: Simina Oprescu
Snemanje: Neja Tomšič in Martin Bricelj Baraga
Produkcija: Bunker, Ljubljana
Koprodukcija: Centrul Cultural Clujean, L’Arboreto – Teatro Dimora di Mondaino, MoTA – Museum of Transitory Art
Produkcija je nastala v okviru mednarodnega projekta Stronger Peripheries: A Southern Coalition.
S podporo: Evropska unija – program Ustvarjalna Evropa: Kultura, Stronger Peripheries: A Southern Coalition, Ministrstvo za kulturo RS, Mestna občina Ljubljana